-12.6 C
Bistrița
sâmbătă, ianuarie 17, 2026

The Guardian povestește aventura unui jurnalist care a parcurs Via Transilvanica pe bicicletă și a fost ospătat, pe Valea Bârgăului

Damien Gabet, un jurnalist de aventură care a publicat experiența românească de pe Via Transilvanica în The Guardian, a poposit și în Bistrița și pe Valea Bârgăului, unde a fost ospătat la punctul gastronomic al Mariei Bidian, din Bistrița-Bârgăului.

The Guardian a publicat zilele trecute aventura lui Damien Gabet, un jurnalist de aventură, pe Via Transilvanica. Jurnalistul a parcurs traseul, de la Putna la Drobeta Turnu Severin pe două roți.

„E a doua oară când avem plăcerea de a citi despre experiența lui cu E-bike-ul pe Via Transilvanica. Articolul publicat acum ne face să ne gândim că probabil va avea nevoie de o mini-serie pentru a împărtăși lumii tot ce a trăit pe traseul nostru”, notează asociația Tășuleasa Social, cea care a amenajat traseul Via Transilvanica.

Jurnalistul a poposit și pe Valea Bârgăului și în Bistrița și a avut ocazia să fie ospătat de Maria Bidian, care deține un punct gastronomic în Bistrița-Bârgăului. De asemenea, aceasta și apare alături de jurnalist într-o fotografie, într-una din camerele casei sale decorată cu așternuturi țesute și brodate manual și farfurii decorative pictate manual.

Întreaga aventură a lui Damien Gabet de pe Via Transilvanica, o puteți citi AICI.

Foto: The Guardian 

 

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

AQUARIUM Bistro&Cafe – Locul unde un spaniol și un italian vor să readucă “mâncatul în tihnă și socializarea”, oferind preparate din bucătăria de la...

Amplasat în centrul orașului lângă Sinagogă, pe strada Gen. Grigore Bălan nr. 6, AQUARIUM Bistro&Cafe este...

Se fac angajări la Restaurant Almars, STEWO Plastic Prod Năsăud, GB Instaplan, Clinica Sanovil. Ce posturi sunt disponibile

Îndemânarea Construct caută un sudor MIG/MAG & Electric, iar GB Instaplan angajează inginer de Instalații – Șef de Șantier, electrician și muncitori necalificați în construcții. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Restaurant Almars, dar și în Năsăud, la STEWO Plastic Prod. Lista completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la RCB Electro, Sanovil și Îndemânarea Construct

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la IPROEB, FAN Courier, RCB Electro, Clinica Sanovil și Îndemânarea Construct. Arena by Casa EMA caută ajutor de bucătar, iar Fan Courier are nevoie de curieri și operatori recepție. Amicii Building angajează inginer instalații. Lista completă, mai jos: