28.2 C
Bistrița
luni, iunie 22, 2026

Adio live pe Facebook la volan! Telefonul în timpul condusului, complet interzis

Șoferii nu vor mai putea folosi deloc telefonul mobil în mașină. Codul Rutier a fost modificat de Guvern prin ordonanță, iar noile pedepse sunt mult mai aspre. Simpla ținere în mână a mobilului în timpul condusului poate lăsa șoferii fără permis.

Printr-un proiect legislativ, Guvernul a interzis șoferilor utilizarea telefonului, sub orice formă, în timp ce aceștia conduc. Modificarea este valabilă nu numai pentru telefoane, cât și pentru alte dispozitive cu funcții de redare text, foto, video sau înregistrare, cum ar fi tableta, reportofonul, camera foto sau video.

Practic, șoferilor le este complet interzis să atingă telefoanele sau gadgeturile în timp ce aceștia se află la volan. În caz contrar, șoferii vor fi sancționați cu patru puncte de penalizare și o amendă cuprinsă între 580 și 725 de lei. Bonus, în cazul în care încalcă și o regulă de circulație rutieră, șoferii care mânuiesc telefonul mobil în timp ce conduc riscă și suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pentru 30 de zile.

De la noile modificări ale Codului Rutier nu se sustrag nici conducătorii de vehicule pentru care nu este prevăzută obligativitatea deținerii permisului de conducere. În această categorie se încadrează cei care folosesc biciclete, trotinete, tractoriștii sau cei care merg pe drumurile forestiere. În aceste situații amenzile sunt mult mai mari și sunt cuprinse între 870 și 1160 de lei.

Totuși, conducătorii de vehicule nu riscă să fie sancționați atunci când staționează și folosesc telefonul mobil, ci doar atunci când vehiculul se află în mișcare.

Noile măsuri prevăzute în proiectul legislativ se vor pune în aplicare abia după 60 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial, adică peste două luni.

Sursa foto: Shutterstock

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:

Cină în lanul de lavandă, cu produse locale, la Festivalul Biolavanda

În primul weekend din iulie, câmpurile mov de la Delureni își deschid din nou porțile pentru...

FOTO: Colibița are nevoie de evenimente pentru a atrage turiști! A fost nebunie aseară la evenimentul TSP de pe plaja Panoramic Colibița

Colibița, sau „Marea de la Munte”, rămâne unul dintre locurile preferate de cei care aleg să...