10.2 C
Bistrița
joi, septembrie 18, 2025

Fermierii încep să-și unească forțele! În curând ne vom delecta cu lapte și unt de Zagra

Fermierii din județ încep să vadă avantajele cooperării și se asociază pentru a-și prelucra și scoate la vânzare produsele. În curând ne vom putea delecta cu lapte și unt de Zagra, producătorii din zonă pregătind o fabrică modernă de prelucrare a laptelui.

Cooperativa Agricolă Haiducii Țibleșului, formată din fermieri din zona Zagra, pregătește o fabrică de prelucrare a laptelui, situată în satul Suplai.

Grupul de fermieri deja a cerut autorizațiile necesare de la Agenția pentru Protecția Mediului. Fabrica va fi dotată cu utilaje moderne și ar trebui să fie funcțională în cel mult 36 de luni de la debutul lucrărilor.

Potrivit documentației depuse, în unitatea de producție va fi prelucrat și ambalat laptele provenit de la fermele din zonă. De asemenea, în fabrica respectivă va fi produs și unt.

Capacitatea de prelucrare a secției va fi de aproximativ 5.000 de litri lapte pe zi. Cooperativa agricolă va achiziționa cu această ocazie și utilaje necesare manipulării furajelor, un tractor, precum și o mașină de transportat laptele.

Foto: artaalba.ro

 

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

October Nostalgia Experience – un weekend numai pentru adulți cu nostalgia vremurilor bune, la Panoramic Colibița

Deja v-ați învățat ca cei de la Panoramic Colibița să vină cu tot felul de idei...

Crama Veche caută Ajutor Bucătar și Pizzer. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud

Crama Veche caută ajutor bucătar și pizzer, iar Îndemânarea Construct angajează sudor MIG/MAG & Electric, Lăcătuș mecanic, vopsitor și muncitor necalificat. NOI locuri de muncă în Bistrița la Grand Hotel COROANA, dar și în Năsăud, la STEWO Plast. Oferta completă, mai jos:

Ești pasionat de torturi și vrei să-ți desăvârșești tehnica? Descoperă toate secretele de la maestrul cofetar Alina Bejan, pentru Un Dulce De Zece!

Măiestria de a face torturi care să fure privirile tuturor și să-i cucerească definitiv pe cei...