16.2 C
Bistrița
luni, septembrie 15, 2025

Încă 54 de elevi au promovat examenul de Bacalaureat, după contestații, în Bistrița-Năsăud

54 de elevi au promovat examenul de Bacalaureat sesiunea iulie 2023 după ce au depus contestații. Informația a fost făcută publică de profesorul Cristian Mircea Nicula, șeful ISJ BN.

Profesorul Cristian Nicula a mai explicat pentru Bistrițeanul.ro că la sisiunea iunie-iulie 2023 a examenului de Bacalaureat s-au prezentat 1809 candidați.

Au fost depuse 589 de contestații care s-au rezolvat până astăzi, când au fost transmise rezultatele finale ale Bacalaureatului.

La sesiunea iunie-iulie 2023, rezultatele înainte de contestații indicau o rată de promovare de 74,85%. Au fost depuse 589 contestații. Rezultatele finale după contestații au crescut rata de promovare în Bistrița-Năsăud la 77,83%.

Practic, după contestații rata de promovare a crescut cu 2,98%. Rezultatul ne plasează peste media națională”, a transmis prof. Cristian Mircea Nicula.

Încă 54 de absolvenți de liceu au reușit să treacă examenul de Bacalaureat după contestații.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Ești pasionat de torturi și vrei să-ți desăvârșești tehnica? Descoperă toate secretele de la maestrul cofetar Alina Bejan, pentru Un Dulce De Zece!

Măiestria de a face torturi care să fure privirile tuturor și să-i cucerească definitiv pe cei...

MATEROM AUTOMOTIVE TE PREMIAZĂ!

Caravana Škoda 2025 vine cu premii spectaculoase! Două zile de test drive-uri cu cele mai îndrăgite modele Škoda, noutăți din lumea auto și o TOMBOLĂ cu premii WOW îi așteaptă pe bistrițeni la Caravana Škoda 2025.

Iubești fructele de mare?! Musai să ajungi la ALMARS, restaurantul unde gătește chef Ștefan Șimon – bucătar școlit în restaurante cu stele Michelin

Fostul Restaurant Lacto-Vegetarian de pe strada C.R. Vivu din Bistrița, un loc care și-a câștigat reputația...