27.4 C
Bistrița
joi, iulie 16, 2026

779 de candidați susțin mâine la Bistrița proba scrisă a examenului de Titularizare

Mâine, 15 iulie, are loc proba scrisă din cadrul concursului național de Titularizare. În Bistrița-Năsăud s-au înscris 779 candidați. Aceștia sunt repartizați în două centre de concurs. Primul centru a fost amenajat la Școala Gimnazială Nr. 1 Bistrița. Cel de-al doilea – la Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare” Bistrița.

Concursul național de ocupare a posturilor didactice din învățământul preuniversitar se desfășoară în conformitate cu Metodologia – cadru privind mobilitatea personalului didactic de predare din învățământul preuniversitar în anul școlar 2025-2026. 

Repartizarea candidaților pentru fiecare centru în parte se găsește aici:

https://scoala1bistrita.ro/anunturi/Titularizare2025/

https://www.scoala6bistrita.ro/?id=218

Rezultatele inițiale vor fi afișate în 22 iulie 2025.

În perioada 22-23 iulie 2025 se pot depune cereri de contestare a rezultatelor obținute la proba scrisă. În 30 iulie 2025 vor fi afișate rezultatele finale.

Lista posturilor a fost publicată pe 30 aprilie și rămâne neschimbată până la primele etape de repartizare, din perioada 31 iulie – 4 august 2025.

După 4 august, lista vă fi revizuită, ținând cont și de prevederile legii privind unele măsuri fiscal-bugetare (normarea profesorilor, degrevări etc.).

  • Posturi publicate pentru concurs: 942
  • Posturi vacante – 807
  • Posturi vacante complete – 288, din care publicate pentru ocupare pe perioadă nedeterminată – 120.
  • Posturi vacante incomplete – 519, din care publicate pentru ocupare pe perioadă nedeterminată 29.
  • Posturi rezervate – 135

Pentru a putea ocupa un post pe perioadă nedeterminată, un candidat trebuie să obțină minim media 7. Notele la inspecție și la proba scrisă trebuie să fie mai mari sau egale cu 7, iar pentru suplinire este suficientă media 5”, a mai precizat Inspectoratul Școlar Județean Bistrița-Năsăud.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

Abonament Piscină & SPA – 349 lei | Oferta verii la Casa EMA

La Casa EMA credem că relaxarea nu este un răsfăț. Este o investiție în starea noastră de bine. De aceea, până în 1 septembrie, lansăm campania „70 de zile pentru tine”, prin care vrem să încurajăm cât mai mulți oameni să își facă timp pentru mișcare, relaxare și sănătate.