15.9 C
Bistrița
luni, iulie 6, 2026

VIDEO. Regizorul Radu Afrim, originar din Beclean: O imensă instalație de răni deschise

Istoria contemporană a devenit o enormă instalație care expune răni deschise. Lumea întreagă și-ar putea identifica aici originile. Însă puțini oameni reușesc să ofere și remediul. Teatrul contemporan încearcă să facă asta…

Cuvintele de mai sus aparțin regizorului Radu Afrim, originar din Beclean. El povestește în celebra revista franceză Théâtre/Public despre textele contemporane pe care le-a pus în scenă.

Reputata publicație îi oferă regizorului Radu Afrim două pagini, publicând și o fotogafie din spectacolul Dacă am gândi cu voce tarepus în scenă la Teatrul Naţional Marin Sorescu din Craiova:

[arve url=”https://youtu.be/5xxa98XKwlo” /]

Istoria contemporană a devenit o enormă instalație care expune răni deschise. Lumea întreagă și-ar putea identifica aici originile. Însă puțini oameni reușesc să ofere și remediul la aceste răni. Teatrul contemporan încearcă să facă asta. Toate textele descoperite prin intermediul Maison Antoine Vitez (o asociație internațională care se ocupă de traduceri teatrale, n. red.)pe care le-am montat au o anumită dimensiune socială.

Nu de fiecare dată obligatoriu și o dimensiune explicit politică, însă întotdeauna o dimensiune poetică. Pentru că această dimensiune poetică trezește empatia spectatorului și îl fac să reacționeze, uneori foarte profund. Aceste texte fac publicul să reacționeze într-o manieră foarte puternică. Am constatat-o deseori în sălile de spectacol. Și dincolo de ele, în stradă…”, mai scrie Radu Afrim în Théâtre/Public.

Radu Afrim vorbește în revista franceză despre autorii descoperiți grație traducerilor Maison Antoine Vitez.

Fausto Paravidino (Italia), Yannis Mavritsakis (Grecia), Pau Miro (Spania, Catalunia), Rosa Liksom (Finlanda), Dea Loher (Germania), Petr Zelenka (Cehia) sau Adnan Lugonic (Bosnia) sunt doar câteva dintre numele care i-au atras atenția regizorului originar din Beclean.

Adnan Lugonic este și autorul textului care a stat la baza spectacolului Dacă am gândi cu voce tare.

Foto @ Adi Bulboacă

Despre Radu Afrim puteți reciti accesând linkurile de mai jos:

FOTO. Genial: „Pădurea spânzuraţilor” a lui Radu Afrim, cel mai bun proiect al anului, în România

VIDEO: Bătaie pe bilete, pe locuri, pe scaune, pe tot, la spectacolele regizorului Radu Afrim…!

FOTO/VIDEO: Regizorul Radu Afrim va monta la Teatrul Național din București „Pădurea Spânzuraților”! Surprize, în distribuție

Rostul de dimineață: Regretul unui mare artist din Bistrița… Avem ce, avem cu cine, dar nu avem unde…

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Abonament Piscină & SPA – 349 lei | Oferta verii la Casa EMA

La Casa EMA credem că relaxarea nu este un răsfăț. Este o investiție în starea noastră de bine. De aceea, până în 1 septembrie, lansăm campania „70 de zile pentru tine”, prin care vrem să încurajăm cât mai mulți oameni să își facă timp pentru mișcare, relaxare și sănătate.

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență, Aquabis caută instalatori pentru Bistrița și Beclean

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență și ajutor bucătar, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:  

Ziua Porților Deschise BYD la Materom Automotive Bistrița: 3 zile de oferte speciale, test drive-uri și premii

În perioada 25–27 iunie, Materom Automotive BYD Bistrița organizează Ziua Porților Deschise, un eveniment dedicat tuturor celor care își doresc să descopere gama BYD și să afle mai multe despre viitorul mobilității electrice și hibride.