19.9 C
Bistrița
marți, mai 19, 2026

În plină pandemie, un profesor de geografie a alergat 24 de ore în jurul locuinței. Ce l-a determinat să facă acest „maraton”:

Un profesor de geografie care predă pe Valea Bârgăului a alergat 100 de km în jurul locuinței, pentru a sprijini crearea unei platforme de suport emoțional pentru persoanele care suferă de autism. Acesta trebuia să ia parte la un ultramaraton la Marea Neagră, însă starea de urgență a schimbat planurile…

În perioada 2-3 mai, la malul mării trebuia să aibă loc „Autism 24 h Marea Neagră”, un ultramaraton care se întinde pe 24 de ore și are drept scop adunarea de fonduri pentru crearea unei platforme de suport emoțional pentru persoanele care suferă de autism și care nu își pot continua terapia clasică în această perioadă.

Starea de urgență a cam dat peste cap planurile participanților, care au fost nevoiți să se adapteze situației. Astfel, participanții din întreaga țară au alergat în jurul locuinței, timp de 24 de ore. Printre participanți s-a numărat și Cristian Pop, profesor de geografie la Școala Gimnazială Josenii Bârgăului și Liceul „Radu Petrescu” din Prundu Bârgăului.

Acesta a alergat în jurul locuinței sale, în curte și grădină, pe un traseu de 700 de metri, timp de 24 de ore. În 24 de ore, profesorul a reușit să alerge 100 de kilometri, potrivit update-urilor sale de pe pagina de Facebook.

Cei care au vrut să susțină alergătorii au putut cumpăra kilometri, fiecare „costând” 10 lei. Până acum peste 2.000 de persoane au încurajat alergătorii și au cumpărat kilometri. Puteți contribui AICI.

Foto: Cristian Pop

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Dacă îți cauti un loc de muncă pe termen lung, ai șanse să-l găsești la Gelateria Aniela din Piața Unirii! NOI locuri de muncă sunt disponibile la Physio Total, care angajează fizioterapeut și maseur. Patiseria SWEET  IRIS  angajează patiser / cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Oferta completă, mai jos:  

www.bistritaimobiliare.ro – un portal GRATUIT pentru cei care vor să vândă sau să cumpere o locuință

Din dorința de a oferi vizibilitate maximă anunțurilor de vânzare/închiriere din Bistrița-Năsăud, au fost create, de către bistrițeanul Andrei Cadar, două instrumente complementare, gândite să lucreze în tandem pentru succesul fiecărui utilizator și menite să simplifice radical procesul de vânzare, cumpărare sau închiriere a proprietăților.

Pentru seri de poveste lângă un pahar de vin bun, musai să ajungeți la AOP – proiectul lui Ciprian Macavei! E altceva…

De câteva zile, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, la numărul 15, unde istoria orașului se întâlnește cu...