13.7 C
Bistrița
duminică, martie 15, 2026

Cum luptă o cercetătoare din Beclean cu Covid-19 tocmai în SUA. Aceasta se folosește de inteligența artificială

O cercetătoare de 32 de ani din Beclean se luptă cu COVID-19 tocmai în SUA, una dintre cele mai afectate țări de acest virus. Culmea, beclenara se folosește pentru a-i ajuta pe medici de inteligență artificială.

Teodora Szasz are 32 de ani și locuiește de aproape 4 ani în Statele Unite ale Americii, fiind cercetător în cadrul Departamentului de Cercetare Informatică a Universității din Chicago. Aceasta s-a născut în Beclean și a absolvit Politehnica la Cluj-Napoca, specializându-se și în Franța.

Potrivit Adevărul.ro, cercetătoarea este specializată în analiza de imagini și vizualizare de date, iar de la începutul pandemiei de coronavirus, întreaga ei activitate din cadrul Universității din Chicago s-a focusat pe sprijinirea medicilor din prima linie.

Teodora analizează imaginile radiografice ale pacienților cu coronavirus, o astfel de analiză ajutându-i pe medici să știe de cât oxigen va avea nevoie pacientul în orele următoare. În Chicago au fost raportate 23.500 de îmbolnăviri și peste 2.500 de decese.

„Coronavirusul atacă plămânii, iar o parte din acești pacienți vor avea dificultăți cu respirația. Unii o să fie atât de bolnavi încât nu vor putea respira natural și atunci se va apela la ventilație mecanică. Nu sunt destule aparate pentru numărul de pacienți ce ajung în spitalul universitar, unul dintre cele mai performante din Chicago”, a declarat pentru Adevărul, Teodora.

Practic aceasta se folosește de inteligența artificială pentru a prezice, bazându-se pe imagini X-Ray, cantitatea de oxigen de care are nevoie un pacient în următoarele 24 de ore.

„Dacă are nevoie de mai mult de 6 litri, atunci trebuie trimis în unitatea de terapie intensivă și trebuie să fie pus pe ventilație mecanică. Dacă nu, i se dă o cască cu oxigen. Practic, developăm un instrument software ca să-i ajutăm pe cei din unitatea de terapie intensivă să știe cantitatea de oxigen și numărul de ventilatoare mecanice pe care le vor utiliza în următoarele 24 de ore”, explică cercetătorul.

De asemenea, românca organizează și workshop-uri online, prin care îi ajută pe alți analiști să prelucreze datele pe care autoritățile le pun la dispoziție, legate de cazurile de îmbolnăvire sau numărul deceselor.

De când s-a mutat în SUA cercetătoarea nu a reușit să ajungă în România, însă speră ca după ce trece nebunia cu această pandemie să își ia un concediu binemeritat în țara natală.

Foto: Adevărul. 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Bunătățile Păstrăvăriei RIN, caricaturi, Zuper Coffe și Ansamblul Doruri Reghinene – vă așteaptă cu oferte la Târgul de Nunți ”Magia Nunților” din weekend

Târgul de Nunți ”Magia Nunților”, ediția de primăvară, vă așteaptă în acest weekend la Restaurant Giulia....

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud: Se caută instalatori, electricieni, asistent manager, ingineri

GB Instaplan angajează instalatori și electricieni, iar STEWO Năsăud caută facturist, asistent manager, magazioner și controlor calitate. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Crama Jelna, Clinica Sanovil, Tinu House Art și CAR Bistrita Agenția Credit Plan. Oferta completă, mai jos:  

Sprint către noua ta Škoda: MATEROM AUTOMOTIVE lansează oferta primăverii cu 18 rate CASCO gratuite și revizii incluse*!

Sprint către noua ta Škoda: MATEROM AUTOMOTIVE lansează oferta primăverii cu 18 rate CASCO gratuite și revizii incluse*! Până în 31 martie, bistrițenii pot profita de condiții de finanțare imbatabile, prin Porsche Finance Group România...