1.6 C
Bistrița
sâmbătă, decembrie 20, 2025

Centrul de Transfuzii va contacta bistrițenii vindecați de COVID-19, pentru a dona plasmă! CÂȚI au donat până acum:

Pacienții cu COVID-19, aflați în stare gravă, pot fi tratați cu plasmă recoltată de la pacienții vindecați. Recoltarea, analizarea și apoi administrarea plasmei implică un procedeu strict, de la care nu se face rabat. Centrul de Transfuzii va contacta bistrițenii vindecați. AFLĂ câți au donat până acum:

Bistrița-Năsăud este printre cele 17 județe din țară care au un aparat de recoltare plasmă de la pacienții vindecați de COVID-19.

Prima recoltare a avut loc săptămâna trecută. Dar de la recoltare până la administrare, e o cale lungă.

„Noi am recoltat plasmă, de la primul donator, săptămâna trecută. Probele se trimit AUTOMAT la București, la Institutul de Hematologie, în zilele de luni și marți. Noi am trimis primele plasme ieri dimineață. Ei bine, acestea sunt analizate acolo, iar în termen de patru – cinci zile se dă ok-ul pentru administrare la pacientul care are nevoie. Nu se poate recolta plasma și să se și administreze. Până nu e analizată de noi, aici la Centru, și de Institutul de Hematologie. Așa e metodologia și nu se poate face rabat”, a explicat, Adina Beudean, șefa Centrului de Transfuzie Sanguină Bistrița.

Ieri dimineață, la București, au fost trimise plasmele recoltate de la doi donatori.

„Am avut două persoane care au donat plasmă. Luni dimineața am anunțat Institutul de Hematologie că avem două plasme recoltate, pentru că așa e protocolul. Trebuie să anunți câte ai și apoi să le trimiți. De îndată ce acestea vor fi analizate și se va da ok-ul de la București, pot fi administrate pacienților din spital”, a spus Beudean.

Conform metodologiei implementate de Ministerul Sănătății în ceea ce privește plasma recoltată de la pacienții vindecați de COVID-19, Centrele de Transfuzii îi pot contacta pe potențialii donatori.

„Urmeză să îi sun pe cei care s-au vindecat de COVID-19, să vedem dacă doresc să doneze. Nu am mai avut alte persoane care să ne sune că vor să vină, așa că urmează să îi contactăm noi și să vedem dacă doresc să doneze. Și bineînțeles, dacă pot dona”/ a concluzionat Adina Beudean.

Întreaga metodologie privind recoltarea, analiza și administrarea plasmei de la pacienții vindecați de COVID-19, AICI:

Cei vindecați de COVID-19 vor putea dona sânge pentru tratarea celor infectați! CARE e procedura:

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la IPROEB, Aquabis și Arcsim Construct! NOI locuri de muncă, în Bistrița, Năsăud și Beclean

IPROEB angajează operatori cabluri electrice, Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Restaurant ARENA by Casa EMA, ARCSIM Construct, Fan Courier sau Crama Jelna.

Noul Kodiaq Sportline 4×4, SUV-ul Škoda pregătit pentru drumurile din județ, disponibil acum la MATEROM AUTOMOTIVE cu Clever Bonus

Noul Kodiaq Sportline 4x4, SUV-ul Škoda pregătit pentru drumurile din județ, este disponibil acum la MATEROM AUTOMOTIVE cu Clever Bonus de 3.000 €* și Garanție extinsă 4 ani.

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.