11.1 C
Bistrița
joi, mai 7, 2026

BACALAUREAT 2020: S-au afișat primele rezultate! Două medii de 10, în Bistrița-Năsăud

S-au afișat primele rezultate la examenul național de Baclaureat! În Bistrița-Năsăud s-au înregistrat două medii de 10, ale unor elevi care au absolvit Colegiul „Liviu Rebreanu” și Colegiul „Andrei Mureșanu”: 

Aproape 2400 de candidați din Bistrița-Năsăud (419 din promoțiile anterioare) au susținut în acest an examenul de Bacalaureat.

Ca în cazul examenului de Evaluare Națională, afișarea rezultatelor s-a făcut cu anonimizarea numelui și a prenumelui candidatului.

Doi absolvenți ai Colegiului „Liviu Rebreanu” și „Andrei Mureșanu” au obținut 10 pe linie la toate disciplinele examenului de Bacalaureat.

Pe următoarele două locuri, cu media 9,95, s-au „clasat” doi elevi de la Colegiul „Solomon Haliță” Sângeorz-Băi și „Petru Rareș” Beclean:

Rezultatele complete, înainte de contestații, pot fi consultate pe http://bacalaureat.edu.ro/.

Contestațiile pot fi depuse atât în format fizic, cât și electronic, astăzi, 30 iunie, între 16:00 – 19:00. Contestații se pot depune și mâine, 1 iulie, între orele 8:00 – 12:00. În acest caz, candidații au de completat / depus și o declarație-tip. În aceasta ei menționează că au luat cunoștință că nota acordată ca urmare a soluționării contestației poate modifica, după caz, nota inițială, prin creștere sau descreștere.

Pentru candidații minori, declarația-tip trebuie semnată și de către părinții/reprezentanții legali ai acestora.

Rezultatele finale vor fi anunțate duminică, 5 iulie.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noul MG4 Urban a ajuns la RUBIN Bistrița: Tehnologie de top și autonomie record la un preț imbatabil!

Noul MG4 Urban este disponibil în România, iar bistrițenii îl pot descoperi acum și în orașul...

Eurocompozite angajează Operatori: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița la Crama Veche, Patiseria Sweet Iris, Amicii Building

Eurocompozite angajează Operatori, Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. La Crama Veche sunt disponibile posturi de ospătar, pizzer, barman. Patiseria SWEET  IRIS angajează cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana are nevoie de un ajutor de bucătar priceput. Oferta completă, mai jos:

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...