-0.1 C
Bistrița
sâmbătă, ianuarie 24, 2026

Grup de turiști străini suprinși de vreme rea în Munții Rodnei! Unul a murit lovit de trăsnet!

Salvamontiști, voluntari, elicopterul SMURD și jandarmii montani urcă în aceste momente spre Vf Tarnița din Munții Rodnei. Un grup de turiști a fost surprins de vremea rea. Unul dintre turiști a fost lovit de trăsnet și a decedat.

Salvamont Bistrița Năsăud și Maramureș, jandarmii montani, elicopterul SMURD de la Baza Aeromedicală Târgu Mureș și SVSU Romuli au pornit spre Vf Tarnița din Munții Rodnei.

Un grup de 17 turiști au fost surprinși de vremea rea.

S-ar părea că e vorba de un grup de străini, iar unul dintre ei ar fi fost lovit de trăsnet.

Salvamontiștii au plecat din Romuli cu doup Jeepuri de teren, dar distanța până la locația dată de turiști e de aproximativ 20 km.

Intervenția este în dinamică!

UPDATE

Echipajele de salvatori au găsit grupul de turiști. Din nefericire, s-a confirmat faptul că unul dintre ei a fost lovit de trăsnet. Din păcate, acesta, un bărbat din Germania, de 32 de ani, a decedat. A fost lovit de trăsnet în partea stângă și nu s-a mai putut face nimic pentru el.

Ceilalți turiști nu sunt răniți, ci doar speriați.

Echipajele de intervenție au găsit la locul indicat o victimă de sex masculin, în vârstă de aproximativ 32 de ani, cetățean german, fără semnale vitale. Din datele pe care le avem, ar fi fost lovit de un trăsnet. Celelalte 16 persoane au fost evaluate din punct de vedere medical și sunt în afara oricărui pericol. Rămân peste noapte în zonă” au transmis reprezentanții ISU BN.

FOTO- Arhivă

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

AQUARIUM Bistro&Cafe – Locul unde un spaniol și un italian vor să readucă “mâncatul în tihnă și socializarea”, oferind preparate din bucătăria de la...

Amplasat în centrul orașului lângă Sinagogă, pe strada Gen. Grigore Bălan nr. 6, AQUARIUM Bistro&Cafe este...

Se fac angajări la Restaurant Almars, STEWO Plastic Prod Năsăud, GB Instaplan, Clinica Sanovil. Ce posturi sunt disponibile

Îndemânarea Construct caută un sudor MIG/MAG & Electric, iar GB Instaplan angajează inginer de Instalații – Șef de Șantier, electrician și muncitori necalificați în construcții. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Restaurant Almars, dar și în Năsăud, la STEWO Plastic Prod. Lista completă, mai jos: