25.6 C
Bistrița
marți, august 4, 2026

FOTO/VIDEO: Carambol în Unirea după ce unei autobasculante i-a explodat o roată și s-a răsturnat

Un accident rutier s-a petrecut în urmă cu câteva minute în Unirea. Unei autobasculante i-a explodat o roată, a intrat într-o coloană de nouă mașini oprite la culoarea roșie a semaforului și s-a răsturnat.  Nu sunt anunțate victime.

Un accident rutier s-a petrecut cu câteva minute în urmă în zona bisericii din Unirea.

În accident au fost implicate nouă mașini și o autobasculantă. În urma impactului, mastodontul s-a răsturnat peste o mașină

Din fericire nu au fost anunțate victime.

Martorii spun că autobasculanta circula cu viteză, iar la un moment dat au auzit o explozie, moment în care autotrenul a intrat în coliziune cu o camionetă și s-a răsturnat peste o mașină.

Traficul este blocat.

Intervenția este în dinamică.

UPDATE: 

În urma accidentului un bărbat în vârstă de 52 de ani a fost transportat la spital cu o plagă la nivelul unui membru superior.

În acest moment se circula alternativ, pe o bandă.

Mai multe echipaje de polițiști la Serviciul Rutier și Biroul Rutier acționează în zonă, dirijează traficul și efectuează măsurători și verificări la fața locului.

UPDATE 2:

„Conform primelor date, cel mai probabil din cauza exploziei unei anvelope, șoferul unei autobasculate ( încărcată cu piatră) care circula pe direcția Bistrița-Vatra Dornei, un bărbat de 50 de ani, din Susenii Bârgăului, a pierdut controlul acesteia și a intrat în coliziune cu o coloană de 9 autoturisme care erau oprite la culoarea roșie a semaforului, după care s-a răsturnat.”, transmite Crina Sîrb. purtătorul de cuvânt al IPJ BN.

Accidentul a fost soldat cu rănirea unui bărbat de 53 de ani, din Livezile, conducător al unuia dintre autoturismele avariate și care a fost transportat la spital.

Toți șoferii implicați au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Continuă cercetările în vederea stabilirii cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care a avut loc accidentul polițiștii Biroului Rutier.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Supercom angajează șoferi profesioniști: NOI locuri de muncă la Clinica Sanovil, Crama Jelna, Kreativ Metal

SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști, iar la Clinica Sanovil este nevoie de asistent medical generalist și infirmieră. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Hotel Metropolis, Amicii Building, Eurocompozite și compania INST NISTOR. Oferta completă, mai jos:  

Bistrița Inspiră 2026: Antreprenori pentru viitor – Șapte speakeri, o singură scenă și idei care pot schimba perspective

Bistrița Inpiră 2026 - Șapte speakeri de succes din mediul antreprenorial și de business din România vor urca pe aceeași scenă - în 23 august de la ora 17.00 - pentru a împărtăși experiențe, perspective și povești din parcursurile lor profesionale. Evenimentul își propune să creeze un dialog autentic despre felul în care ideile pot fi transformate în acțiuni concrete.

Hotel Metropolis și Clinica Sanovil recrutează personal: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Hotel Metropolis unde se recrutează personal pentru redeschiderea din toamnă. Kreativ Metal & Colours caută un lăcătuș mecanic / confecționer serios, punctual și atent la detalii. SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști. Oferta completă, mai jos: