20.7 C
Bistrița
vineri, iulie 24, 2026

Încă o tentativă de vânzare a Hotel Castel Dracula. „Casa” contelui este scoasă la licitație de lichidator

Hotel Castel Dracula încă nu și-a găsit un nou proprietar. Mai mult, acum câteva luni a fost și închis, proprietarul ajungând la concluzia că nu se merită financiar să-l țină deschis. Lichidatorul care se ocupă de insolvența firmelor lui Ioan Moldovan mai face o tentativă și-l scoate la licitație.

În primăvara anului 2018, Hotel Castel Dracula din Pasul Tihuța, una dintre emblemele județului și cam singura care face legătura între județul nostru și brandul Dracula, era scos la vânzare.

Omul de afaceri Ioan Moldovan, care a cumpărat hotelul ridicat în 1983 imediat după Revoluție, cerea pe unitatea de cazare nu mai puțin de 7 milioane de euro.

Un an și jumătate mai târziu, hotelul tot nu era vândut, iar prețul îi scădea de trei ori, la 1,9 milioane de euro.

În 2019, Ioan Moldovan a cerut insolvența firmelor sale, iar luna aceasta lichidatorul va încerca din nou să vândă hotelul, printr-o licitație publică online. Aceasta va avea lor în data de 7 septembrie, la prânz. Prețul hotelului a scăzut și mai tare. Se pare că prețul de pornire al licitației ar fi 1,6 milioane de euro.

Hotel Castel Dracula are 3 etaje și subsol și 140 de locuri de cazare, împărțite în 63 de camere duble, cu baie proprie și televizor și trei apartamente spațioase.

Mai puteți citi:

Cât a ajuns să coste Hotel Castel Dracula, la vânzare de un an și jumătate

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: