13.9 C
Bistrița
vineri, iunie 12, 2026

DOLIU: S-a stins, răpusă de coronavirus, marea artistă Elvira Botoș. „Odihnă veșnică și neuitare!”

Doliu – în lumea folclorului din Bistrița-Năsăud: S-a stins din viață Elvira Botoș – una dintre cele mai apreciate și iubite artiste – care a activat zeci de ani în ansamblul folcloric „Cununa de pe Somes”. Cel care a anunțat teribila veste a fost interpretul Alexandru Pugna, unul dintre prietenii apropiați ai artistei.

Ne-a părăsit ieri seară o personalitate remarcabilă a culturii bistrițene: Doamna Elvira Botoș…”, a transmis artistul Alexandru Pugna, ieri seară.

Alexandru Pugna a fost cel care a ținut legătura cu artista până în ziua precedentă decesului, vorbind cu domnia sa la telefon, încurajând-o și încercând să-i transmită încredere că totul va fi bine.

ARTIST și OM remarcabil, și-a dedicat întreaga viață pentru actul artistic de valoare.

De foarte tânără a activat la Casa de Cultură din Bistrița, azi Palatul Culturii, însoțind la repețiții și în spectacole Ansamblul folcloric „Cununa de pe Somes”, Ansamblul de dansuri maghiare sau Teatrul de păpuși. 

A fost mentorul multor interpreți de folclor, romanțe și muzică ușoară, unii dintre ei ajungând nume de referință la nivel național. Pentru mine, am spus-o de multe ori în interviuri, a fost ca o a doua mamă, mama de la Bistrița.

M-a îndrumat, m-a încurajat și mi-a dat încredere în mine ca interpret, iar dacă am reușit să ajung acolo unde mi-am dorit, o parte a reușitei mele i se datorează și Doamnei Elvira Botoș. 

Dar acest coronavirus blestemat a fost nemilos.

Recunoștință veșnică dragă Doamnă Elvira Botoș pentru tot ce m-ați învățat, pentru tot ceea ce ați făcut pentru Cultura bistrițeană, pentru OMUL și ARTISTUL deosebit ce ați fost.

Bunul Dumnezeu să vă primească în LUMINA SA SFÂNTĂ, acolo unde vă așteaptă Domnul Cornel alături de care ați trăit o viață întreagă slujind amândoi valorile culturale ale Bistriței și Năsăudului, ale României.

Odihnă veșnică și neuitare!”, a mai transmis Alexandru Pugna.

Condoleanțe familiei…! Dumnezeu s-o odihnească în pace…

Foto @ Alexandru Pugna

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

GFT Delta Office Imobiliare Bistrița⁠: Cum aleg bistrițenii proprietățile cu cel mai mare potențial de creștere în 2026

Piața imobiliară din Bistrița continuă să fie una dintre cele mai dinamice din Transilvania. Cumpărătorii sunt tot mai atenți la informațiile pe care le primesc înainte de a lua o decizie. Potrivit platformei GFT Delta Office, oferta locală include sute de proprietăți actualizate constant, de la apartamente și case până la terenuri pentru dezvoltare.

TeraSteel angajează Stivuitorist pentru Departamentul Logistică: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Compania TeraSteel angajează stivuitorist, în departamentul de Logistică, Eurocompozite caută lăcătuși mecanici și muncitori. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Amicii Building care caută ingineri proiectare instalații electrice și sanitare. Transmixt Bistrița angajează șoferi (șoferițe) de autobuz / microbuz cu atestat. Oferta completă, mai jos:

Mercedes-Benz Open Days Bistrița: Te invităm să sărbătorim împreună 140 de ani de inovație

Pe 5 iunie, te invităm la Mercedes-Benz Open Days, un eveniment special dedicat clienților noștri, organizat cu ocazia aniversării a 140 de ani de inovație Mercedes-Benz.