6 C
Bistrița
marți, aprilie 29, 2025

VIDEO: Un minut de arhaică veselie, în parcul municipal din Bistrița

Festivalul de Arte Vechi din Bistrița s-a încheiat astă-seară, în parcul municipal din Bistrița. Zecile de bistrițeni care s-au adunat în jurul foișorului au avut parte și de un moment de arhaică veselie:

A fost ultima zi în care bistrițenii s-au putut bucura de muzică veche, de meșteșugarii și artizanii de la Produs în Bistrița-Năsăud.

Domnițele grupului Nosa au făcut spectacol în această după-amiază în apropierea foișorului din parc: 

Recital Huniadi Cantores a încheiat Festivalul Artelor Vechi, cu o fascinantă incursiune în lumea dansurilor vechi. Și vechii templieri, cu luptele lor pentru Mormântul Sfânt din Ierusalim au fost aduși la viață… 

Muzică medievală, renascentistă și tradițională i-a cucerit pe bistrițeni. Copiii, dar și adulții, s-au bucurat de un minut de arhaică veselie, dansând pe ritmurile Huniadi Cantores:

Grupul a fost înfiinţat în decembrie 2006, de Mircea Goian. Scopul inițial a fost acela de a promova legendele locale și imaginea Castelului Corvinilor, din vremuri memorabile în care viaţa la castel avea o strălucire specială.

În timp, Huniadi Cantores a evoluat, fiind în măsură să ofere publicului lucrări muzicale din perioada medievală şi a renaşterii, din diverse colțuri ale Europei.

Muzicienii grupului au evidențiat astfel și instrumentele vechi, istoria lor și modul în care sunt puse în valoare… 

 Aranjamentele muzicale sunt realizate, în exclusivitate, de către membrii grupului, melodiile fiind reinterpretate într-o manieră particulară.

Din Huniadi Cantores fac parte Mircea Goian (manager grup – viola da gamba, fidula, hurdy gurdy, toacă), Alin Bălescu (blockflöte sopran, alto, tenor, pocket clarinet, cimpoi), Mihaela Galamboş (voce, blockflöte sopran, alto, tenor), Gerhard Stempel (percuție) și Peter Moynahan (vocal, chitară). 

 Evenimentul a fost organziat de Asociația Culturală Bistrița Medievală, în parteneriat cu Asociația Produs în Bistrița-Năsăud, Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud și Fundația Societatea de Concerte.

Festivalul de Arte Vechi a fost co-finanțat din fonduri publice alocate pentru activități nonprofit de interes general de Primăria Municipiului Bistrița.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

FAN Courier Bistrița angajează operator recepție și curieri. NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

FAN Courier Bistrița angajează operator recepție și curieri! Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutor de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud,  ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Alege Piese de origine Mercedes-Benz – Garanția performanței și siguranței!

Când vine vorba de performanța autovehiculului tău și siguranța celor dragi, nu e loc de compromisuri. La MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița, Centru de Service Autorizat Mercedes-Benz, ai acces rapid și sigur la piese de origine Mercedes-Benz, create special pentru a răspunde celor mai înalte standarde de calitate.

Restaurantul Arena by Casa EMA angajează bucătar, STEWO Năsăud caută asistent manager și inginer calitate

Restaurant Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutr de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud, unde este nevoie de magazioner, inginer Calitate și asistent manager. Se fac angajări și la ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos: