20.7 C
Bistrița
vineri, iulie 24, 2026

O familie de turiști cehi și-a întrerupt excursia, după ce mama a fost mușcată de un câine de stână, în Munții Rodnei

O familie de cehi s-a pornit la pas prin Munții Rodnei. Aseară, mama a fost mușcată de un câine de la o stână din zonă. Aceasta a ajuns la spital cu mușcături la ambele picioare.

O familie de cehi – mamă, tată și trei copii – s-a aventurat prin Munții Rodnei.

Aseară însă, au dat peste o stână, iar femeia a fost mușcată de un câine.

Ne-au contactat și ne-au spus că a fost mușcată. Soțul doamnei e medic și ne-a transmis că pot campa peste noapte. Așa că doar acum de dimineață am fost de am preluat-o și am dat-o echipajului de prim ajutor care a transferat-o la Spitalul din Năsăud”, a explicat, pentru Bistrițeanul.ro, Mircea Baciu, șef Salvamont Bistrița.

Pacienta a ajuns la spital cu plagă mușcată la ambele gambe. Am fost informați că acel câine este vaccinat la zi. Pacienta este în stare stabilă și va fi externată azi, cu recomandare de tratament”, a explicat, pentru Bistrițeanul.ro, directorul Spitalului Orășenesc Năsăud, Daniel Marc.

Conform salvamontiștilor, în ultima perioadă nu au mai fost incidente cu câinii de la stâne.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Ce ” turisti ” ma … erau niste tam.pitzi care umbla haihui si telelei … asa aiurea peste tot. Bine ca n-au dat de ursi… ca aia n-ar mai fi ” muscat-o ” doar … ! Nu pot sta dr.acului ” acasa ” ?!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: