2.8 C
Bistrița
duminică, decembrie 14, 2025

Teaca ar putea avea centru de voluntariat și ucenicie în domeniul meșteșugurilor și tradițiilor

Asociația Mocănița Transilvaniei își propune să transforme o clădire din Teaca în centru de voluntariat și ucenicie în domeniul meșteșugurilor și tradițiilor. ONG-ul are nevoie de 200.000 de lei pentru acest proiect, pe care vrea să-l materializeze, odată finanțat, într-un an.

Asociația Mocănița Transilvaniei are planuri mari pentru Teaca, localitate unde-și desfășoară activitatea. Aceasta solicită 200.000 de lei de la Consiliul Județean, în cadrul sesiunii de bugetare participativă, pentru amenajarea unui centru de voluntariat și ucenicie în domeniul meșteșugurilor și tradițiilor.

Odată finanțarea acordată, ONG-ul își propune să termine lucrările de reabilitare a lucrării care va găzdui centrul în maxim un an. Clădirea pe care a pus ochii ONG-ul a găzduit până nu de mult copii instituționalizați. De asemenea, aici a funcționat și o școală, dar a fost și spațiu de practică pentru arte și meserii.

„S-a creat nevoia de a pune bazele unui spațiu permanent dedicat voluntariatului prin implicarea tinerilor ce vin din marile orașe și centre universitare către comunitatea locală din zona mocăniței, creând un mediu de creștere și dezvoltare pe termen lung. Plecând de la această idee, am identificat în localitatea Teaca, județul Bistrița-Năsăud, o clădire potrivită pentru crearea unui astfel de centru de voluntariat. Este vorba despre o casă aflată în proprietatea Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, aflată pe ulița ungurească din Teaca, ce a funcționat în ultimii 20 de ani în cadrul DGASPC Bistrița-Năsăud. În ultimii ani, activitatea din această clădire s-a mutat către spațiile nou construite, în acest moment desfășurându-se doar activități administrative și depozit”, explică promotorii proiectului.

Puteți afla mai multe detalii și vota proiectul AICI.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noul Kodiaq Sportline 4×4, SUV-ul Škoda pregătit pentru drumurile din județ, disponibil acum la MATEROM AUTOMOTIVE cu Clever Bonus

Noul Kodiaq Sportline 4x4, SUV-ul Škoda pregătit pentru drumurile din județ, este disponibil acum la MATEROM AUTOMOTIVE cu Clever Bonus de 3.000 €* și Garanție extinsă 4 ani.

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.

Se fac angajări la AQUABIS: Posturi disponibile în Bistrița, Beclean, Năsăud și Bârgău

Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la IPROEB, ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. Lista completă, mai jos: