19.5 C
Bistrița
marți, septembrie 9, 2025

FOTO/VIDEO: Cele două colegii de prestigiu din Bistrița, implicate într-un inedit duel

Se anunță un duel cu totul special între cele două colegii de prestigiu din Bistrița: Colegiul „Liviu Rebreanu” și Colegiul „Andrei Mureșanu”. Cei care au lansat inedita provocare, aruncând mănușa, au fost elevii și profesorii de la CNLR. Cum au răspuns cei de la CNAM:

Provocarea a fost lansată chiar ieri, de Ziua internațională a poeziei. „CNLR aruncă mănușa celor de la Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Bistrița. Va fi un duel al videopoemelor inspirate de poezii ale poeților canonici din programa școlară de limba și literatura română pentru liceu”, au transmis cei de la CNLR.

În fapt, este vorba despre un proiect cultural și educativ intitulat „Duelul videopoemelor”, finanțat de Primăria Bistrița.

Replica eternilor „rivali” de la „Andrei Mureșanu” nu a întârziat să apară: „CNAM prinde din zbor mănușa aruncată de CNLR – Colegiul Național „Liviu Rebreanu” Bistrița, de Ziua Internațională a Poeziei.

Suntem gata să ne duelăm cu videopoeme ale poeților care merită să treacă granițele programei școlare.

Păstrăm mănușa ridicată într-un „joc secund, mai pur” și întindem mâna pentru încheierea pactului poetic!”, au replicat cei de la Colegiul „Andrei Mureșanu”. 

De altfel, ieri la CNAM poezia s-a simțit în largul ei… Școala întreagă s-a îmbrăcat practic în poezie: 

Sursa Foto / Video @ CNAM & CNLR 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos:

Cele mai noi modele Škoda vin la Bistrița, la Caravana Škoda 2025

Caravana Škoda 2025: În 27 și 28 septembrie, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) se va transforma într-un adevărat showroom în aer liber, unde pasionații de mașini și familiile bistrițene sunt invitați să descopere cele mai noi modele Škoda, să participe la test drive-uri și să se bucure de surprize, concursuri și premii atractive.

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos: