22.7 C
Bistrița
joi, iunie 25, 2026

O handbalistă din Ucraina proaspăt ajunsă la Bistrița a plantat copaci alături de colege la „Tășu”

Nataliia Striukova, o handbalistă cu origini ucrainene care s-a adăpostit în țara noastră după izbucnirea războiului din țara sa natală, a fost legitimată la CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud. La o zi după ce a sosit la Bistrița a participat la o acțiune de împădurire.

Nu știe deloc limba română, se descurcă momentan greu în engleză și încearcă să se integreze în colectiv. Până în acest moment a jucat la echipe cu istoric și performanțe din estul Europei, acesta fiind motivul pentru care nu a avut tangențe cu o limbă folosită în occident.
Încă din prima zi alături de Gloria 2018, sportiva din Ucraina, Nataliia Striukova, a participat la o acțiune de împădurire în comuna Sânmihaiu de Campie organizată de Tășuleasa Social, în sprijinul comunității din județul Bistrita-Năsăud.
Nataliia a jucat în carieră la HC Galychanka Lviv din Ucraina, Energa AZS Koszalin din Polonia și HC Gomel din Belarus. Este campioană, dar și medaliată cu argint în campionatul din Belarus, deține bronzul în campionatul Poloniei, locul 3 în Liga Baltică și este câștigătoare a Superligii Ucrainei și Cupei Ucrainei. A participat în sezoanele 2015-2016, 2016-2017 și 2017-2018 în Cupa EHF.
Nataliia Striukova:”Mă bucur foarte mult că am reușit să vin la Clubul Sportiv Gloria 2018 Bistrița-Năsăud. Am cunoscut astăzi fetele, sunt prietenoase și sincere. Abia aștept să încep pregătirea și să joc pentru Echipa de Suflet a Bistrițenilor. Mă bucur de asemenea că am participat la acțiunea de împădurire, mi-a făcut plăcere să plantez copaci, să ajut natura și să mă fac utilă. Sunt bucuroasă că am contribuit și eu la apariția unei noi păduri, România este una dintre cele mai spectaculoase țări.”
Sursa foto/info: CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Ziua Porților Deschise BYD la Materom Automotive Bistrița: 3 zile de oferte speciale, test drive-uri și premii

În perioada 25–27 iunie, Materom Automotive BYD Bistrița organizează Ziua Porților Deschise, un eveniment dedicat tuturor celor care își doresc să descopere gama BYD și să afle mai multe despre viitorul mobilității electrice și hibride.

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:

Cină în lanul de lavandă, cu produse locale, la Festivalul Biolavanda

În primul weekend din iulie, câmpurile mov de la Delureni își deschid din nou porțile pentru...