14.8 C
Bistrița
sâmbătă, aprilie 26, 2025

Prin ce au trecut elevii din Bistrița la olimpiada de Engleză: dușuri cu apă rece, căldură cu porția și mâncare sleită

Un elev din Bistrița, participant la Olimpiada Națională de Limba Engleză desfășurată săptămâna trecută la Pitești, povestește cum sunt tratați de oficiali cei mai buni copii din țară. Au avut parte de apă caldă și căldura cu porția, și-au suportat singuri transportul și-au primit mâncare rece.

În perioada 17-22 aprilie, la Pitești s-a desfășurat Olimpiada Națională de Limba Engleză. Robert Takacs, un elev de la Colegiul Național „Liviu Rebreanu” din Bistrița care a participat la competiție povestește că participanții au fost nevoiți de mai multe ori să suporte transportul din buzunarul lor, inclusiv la deschiderea oficială și la premiere.

„Pentru probele de concurs, județul ne-a asigurat transport de la și la cazări. Lucru ce nu mai ține de organizare, un frig teribil în școală, care este racordată la încălzirea municipiului, dacă nu mă înșel. Îți înghețau mâinile pe pixuri. Dar ne-am descurcat, ce să facem. Am fost duși înapoi la cazare, unde ne-a fost servită masa. Mâncarea, rece. Am mâncat, cel puțin cei mai mari, care suntem mai mult sau mai puțin obișnuiți să mâncăm și ce nu ne place. Cei mici au răbdat. (…) Camerele aveau încălzirea defectuasă și ni se ofereau radiatoare electrice pentru prizele care mai că ieșeau din perete. Dușul se bloca de fiecare dată când îl foloseai, iar robinetul ba dădea, ba nu dădea apă caldă”, povestește elevul într-o postare pe Facebook.

Nici premiile n-au arătat respectul cuvenit pentru cei mai buni elevi din țară. Cele mai mari punctaje erau recompensate cu 300 de lei, iar elevii care luau mențiune mergeau acasă cu 65 de lei, sumă ce nu le-a ajuns nici măcar să își asigure transportul spre diferite locații.

Un accident…rușinos

Se pare că autoritățile locale din Pitești au apelat la unități de cazare în insolvență, care nu au făcut față și n-au reușit să ofere nici măcar condiții decente elevilor.

„Eu nu m-am întors la hotel în acea seară, ci am rămas în oraș, la niște prieteni. Dar din poveștile celor de la Hotel Dinastia, o toaletă de la etajul 3 se înfundase. Apa a început să curgă prin podea și să umfle tavanul toaletei de la una dintre camerele noastre, care până la urmă a cedat și s-a prăbușit. Una dintre îngrijitoarele de la hotel ne-a înjurat colegii, făcându-i nesimțiți și animale pentru ceva ce nu era vina lor, iar mai apoi au desfăcut țeava toaletei, împroșcând deșeuri prin toată toaleta”, mai spune elevul.

Foto: Robert Takacs – Courtesy Image

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

3 COMENTARII

  1. Ministrul educației trebuia să știe exact cate liceie din municipiu au și camine cu facilități pentru a fi cazați, atunci ministerul educației sa ceară bani dați pentru cazare ne având condițiile cerute. Iar bani sa fie dați elevilor care au câștigat.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Arena by Casa EMA angajează bucătar, STEWO Năsăud caută asistent manager și inginer calitate

Restaurant Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutr de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud, unde este nevoie de magazioner, inginer Calitate și asistent manager. Se fac angajări și la ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Škoda Elroq vine direct la tine: Test Drive la ușa ta, acum în Bistrița!

Bistrițenii au acum ocazia să descopere cel mai nou model electric din familia Škoda – Elroq – într-un mod complet diferit și extrem de comod: direct la ușa lor! Cu inițiativa „Test Drive la ușa ta”, MATEROM AUTOMOTIVE – Dealer & Service Autorizat Škoda, aduce viitorul mobilității acolo unde te afli, fie că ești acasă, la birou sau în oraș.

Se fac angajări la Crama Jelna, Rombat și Fan Courier: Noi locuri de muncă, în Bistrița

Crama JELNA angajează barman, ajutor barman, bucătar și maseur! ROMBAT caută operatori producție. NOI locuri de muncă în Bistrița, la SAN DECO Bistrița-Năsăud,  DIVANI & SOFA, AMICII Building și Ideal Print. Oferta completă, mai jos: