0.8 C
Bistrița
marți, februarie 3, 2026

FOTO Turiștii se bucură de acum de un domeniu pentru bicicliști pe Valea Budacului și Piemontul Călimanilor!

Un nou domeniu cicloturistic s-a născut în inima Porții Transilvaniei, în Piemontul Călimanilor. Valea Budacului și frumusețea munților va putea de acum să fie admirată de pe bicicletă.

ADI Turism și Consiliul Județean Bistrița-Năsăud au dezvoltat, împreună, un nou traseu pentru turiștii sau iubitorii de sport pe bicicletă aflat în inima Transilvaniei. Startul de azi, la inaugurare, a fost dat de la Dealu Negru, însă de obicei se va începe din Orheiu Bistriței.

Traseul măsoară în jur de 40 de kilometri deschiși pentru bicicliști experimentați sau mai puțin experimentați.

Pe lângă cei 40 de kilometri, Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, prin proiectul „Poarta Transilvaniei BN, vrea să construiască 700 de kilometri adresați turiștilor, promovând valorile și peisajele rurale ale județului nostru.

Directorul ADI Turism, Răzvan Cerceja, a fost gazdă a evenimentului. La ora 09:00, mai bine de 30 de persoane s-au înscris la „Tura de onoare” prin Piemontul Călimanilor.

Cei care au pus la cap toate lucrurile au folosit sau „reciclat” mai multe piste personale.

„Teoretic, noi am folosit mult din ceea ce era deja făcut, erau trasee personale, încărcate pe difeite platforme. Noi le-am strâns într-un domeniu și le pune și la dispoziția celor care vin din alte părți și nu cunosc județul Bistrița-Năsăud“, a transmis Cerceja.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Policlinica MEDTOTAL angajează asistentă, STEWO Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner

Policlinica MED TOTAL caută asistentă pentru echipa din Bistrița, pregătită să facă parte dintr-o echipă profesionistă. STEWO Năsăud angajează facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Crama Jelna, Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan și IPROEB. Oferta completă, mai jos:  

Deserturi fine și cafea bună vă așteaptă în noua cofetarie cu dichis LuLu Artisan Patisserie, de pe str. C.R. Vivu, din Bistrița!

După ce timp de câțiva ani cei de la LuLu Artisan Patisserie i-au răsfățat pe bistrițeni...

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.