15.1 C
Bistrița
vineri, iulie 24, 2026

Josenii Bârgăului, în sărbătoare: Slujbă religioasă la biserica ortodoxă cu hramul „Sf. Cuvioasa Paraschiva”, spectacol folcloric

Se anunță un spectacol folcloric special, vineri, 14 octombrie, în Josenii Bârgăului. Va fi inaugurat și sfințit căminul cultural. Slujbă religioasă specială la biserica ortodoxă cu hramul Sf. Cuvioasa Paraschiva. 

Evenimentul debutează vineri, 14 octombrie 2022, la ora 10:00, cu Sfânta Liturghie ce va fi oficiată la Biserica Ortodoxă având hramul „Sf. Cuvioasa Paraschiva” din Josenii Bârgăului.

De la ora 17:00, va avea loc inaugurarea Căminului Cultural din Josenii Bârgăului și sfințirea acestuia în prezența preoților din întreaga comună și a directorului Căminului Cultural – Maria Gavri.

De la ora 17:30, Căminul cultural va găzdui un Spectacol folcloric extraordinar. Participă Ansamblul Folcloric „Flori Bârgăuane” din Josenii Bârgăului (coregraf Paul Muntean). Alături de ansamblu, pe scenă vor urca și solistele Violeta Encean și Maria Gavri.

Totodată, bârgăuanii se vor bucura și de un recital al Ansamblul Folcloric Profesionist „Dor Românesc” din Bistrița.

Participă soliștii Domnica Dologa, Mirela Petruș, Anuța Motofelea, Nicolae Cioancă, Cristina Retegan, Oana Matei Coruți, Ioachim Spân, Anamaria Marti și Veronica Bălan.

  • Dirijor: Horațiu Cigu
  • Coregraf: Adrian Pașcu
  • Prezintă: Emilia Ometiță

Coordonator local: primar Nicolae Vrîncean

Evenimentul este organizat de Consiliul Judeţean Bistriţa-Năsăud, Centrul Judeţean pentru Cultură Bistriţa-Năsăud, Primăria și Consiliul Local al Comunei Josenii Bârgăului.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: