21.5 C
Bistrița
sâmbătă, mai 23, 2026

FOTO/VIDEO – Două accidente în nicio oră: Unul în intersecția Monariu -Sărata, altul în Bistrița cu șofer rupt de beat

Plin de accidente rutiere în județ. În decurs de-o oră, în această dupămasă au avut loc două accident. Unul a fost la intersecția Monariu – Sărata, altul în Bistrița. Cel din municipiu a fost provocat de un șofer rupt de beat.

În jurul amiezii, circulația a fost blocată total pe DN 17, după ce un TIR s-a răsturnat pe carosabil, ocupând ambele benzi.

FOTO – TIR răsturnat peste o mașină, în Viișoara. DN17, blocat pe ambele sensuri

Mastodontul, încărcat cu produse din PVC, a rămas așa timp de câteva ore bune, motiv pentru care circulația a fost deviată pe alte rute.

La câteva ore după devierea circulației, exact pe una dintre rute, la intersecția Monariu – Sărata, a avut loc un accident.

Au fost implicate două persoane, conducătorii autoturismelor. O persoană ar fi avut nevoie de îngrijiri medicale.

La nicio oră de la producerea acestuia, un alt accident a avut loc în cartierul RAAL din Bistrița.

Un bărbat care conducea o mașină nu ar fi putut înainta din cauza gheții de pe carosabil. Când a dat în marșarier, mașina i s-a dus direct în șanț. Omul, nervos, a sunat la 112, dornic de a i se face ”dreptate”.

Un echipaj de pompieri și un echipaj SAJ au fost trimise să-l salveze, și echipajele poliției ca să afle ce s-a întâmplat.

Doar că a rămas fără permis. Conform martorilor, acesta se afla sub influența alcoolului. Aparatul etilotest a indicat o valoare de 1,42 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În această după-masă, polițiștii Biroului Rutier Bistrița au intervenit la un eveniment rutier sesizat prin 112, produs pe o stradă din municipiul Bistrița.

Din primele date, conducătorul unui autoturism, un bărbat, în vârstă de 49 de ani, din Bistrița, a pierdut controlul acestuia și a ajuns într-un șanț de pe marginea drumului.

Nu au fost înregistrate persoane rănite sau pagube materiale. La fața locului, polițiștii rutieri l-au testat pe bărbat cu aparatul etilotest, rezultatul indicat fiind 1,42 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost condus la spital pentru a-i fi prelevate probe biologice, în vederea determinării alcoolemiei.

În cauză a fost întocmit dosar penal, iar cercetările sunt continuate pentru conducere sub influența alcoolului” transmit reprezentanții IPJ BN.

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Dacă îți cauti un loc de muncă pe termen lung, ai șanse să-l găsești la Gelateria Aniela din Piața Unirii! NOI locuri de muncă sunt disponibile la Physio Total, care angajează fizioterapeut și maseur. Patiseria SWEET  IRIS  angajează patiser / cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Oferta completă, mai jos:  

www.bistritaimobiliare.ro – un portal GRATUIT pentru cei care vor să vândă sau să cumpere o locuință

Din dorința de a oferi vizibilitate maximă anunțurilor de vânzare/închiriere din Bistrița-Năsăud, au fost create, de către bistrițeanul Andrei Cadar, două instrumente complementare, gândite să lucreze în tandem pentru succesul fiecărui utilizator și menite să simplifice radical procesul de vânzare, cumpărare sau închiriere a proprietăților.

Pentru seri de poveste lângă un pahar de vin bun, musai să ajungeți la AOP – proiectul lui Ciprian Macavei! E altceva…

De câteva zile, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, la numărul 15, unde istoria orașului se întâlnește cu...