10.2 C
Bistrița
vineri, februarie 13, 2026

EXCELENT! Elevii pasionați de robotică din Bistrița vor avea propriul hub la Universitatea Tehnică

Universitatea Tehnică Cluj-Napoca, extensia Bistrița, pune la dispoziția elevilor bistrițeni pasionați de robotică un spațiu unde va funcționa un hub dedicat lor. Acolo vor avea ocazia să exerseze și să-și pună cunoștințele în practică elevii pasionați de robotică de la colegiile naționale „Liviu Rebreanu” și ”Andrei Mureșanu” și de la Colegiul Tehnic INFOEL, care duc lipsă de spațiu.

Elevii pasionați de robotică vor primi un spațiu la Extensia UTCN din Bistrița, unde vor putea să exerseze și să își depoziteze materialele și aparatura. Este vorba despre cluburile de robotică de la colegiile național „Liviu Rebreanu” și „Andrei Mureșanu” și de la Colegiul Tenhic INFOEL.

„Veste formidabilă pentru tinerii pasionați de robotică din orașul Bistrița. Robotiștii bistrițeni vor fi primiți în spațiile Extensiei UTCN din Bistrița. Ei vor avea propriul lor hub, în urma unei înțelegeri cu profesorii de la specializarea robotică din cadrul UTCN”, precizează reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean.

Potrivit inspectorului școlar general, Cristian Nicula, cele trei cluburi de robotică din cele mai bune licee din oraș nu au spațiu pentru a-și desfășura activitatea, iar colaborarea cu Universitatea Tehnică este mai mult decât bine-venită.

„Este vorba despre o colaborare pe termen lung. Ei au și specializarea robotică acolo și sperăm să ajute și cu know-how”, a completat pentru Bistrițeanul.ro, Cristian Nicula.

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

CAR Bistrița – Credit Plan – împrumuturi rapide, chiar și când alții te-au respins, la dobânzile cele mai mici din piață

Pentru accesarea unui credit de la instituțiile financiare e nevoie de bifarea multor criterii, unul fiind...

NOI locuri de muncă, în Bistrița: Se caută absolvenți de psihologie / psihopedagogie specială, bucătari, ingineri

Psihologul clinician și psihoterapeutul Dana Buhuțan caută specialiști care își doresc să lucreze în domeniul recuperării copiilor. Policlinica MedTOTAL angajează asistentă medicală. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Eurocompozite, Crama JELNA, Restaurant Almars, Stewo Plastic Năsăud, Fan Courier și Aquabis. Oferta completă, mai jos:  

Policlinica MEDTOTAL angajează asistentă, STEWO Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner

Policlinica MED TOTAL caută asistentă pentru echipa din Bistrița, pregătită să facă parte dintr-o echipă profesionistă. STEWO Năsăud angajează facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Crama Jelna, Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan și IPROEB. Oferta completă, mai jos: