6 C
Bistrița
marți, aprilie 29, 2025

Femeia din Sîngeorz-Băi căreia familia i-a donat organele a salvat patru oameni: doi erau în stare critică

Potrivit Agenției Naționale de Transplant, femeia de 36 de ani din Sîngeorz-Băi care a fost condusă ieri pe ultimul drum după ce i s-a făcut rău la muncă, a salvat 4 oameni cu organele sale. Două dintre persoanele salvate se aflau în stare critică.

Într-un comunicat de presă, Agenția Națională de Transplant a dat detalii despre donarea de organe din weekend, de la Bistrița. Femeia de 36 de ani era în moarte cerebrală, în urma unei malformații artero-venoase și a unui accident vascular cerebral hemoragic.

Aceasta era din Sîngeorz-Băi și i s-a făcut rău în timp ce era la muncă. Era angajată la Aquabis, iar în momentul în care i s-a făcut rău citea contoare pentru furnizorul de apă. Femeia avea trei copilași minori și a fost condusă pe ultimul drum ieri.

Mai multe despre acest subiect puteți citi mai jos:

Cine a fost femeia care a salvat cu organele sale mai multe vieți

Potrivit Agenției Naționale de Transplant s-au prelevat ficatul, rinichii și inima femeii, după ce familia și-a dat acordul să-i doneze organele și să salveze astfel viața altor 4 persoane. Două dintre persoanele salvate se aflau în stare critică.

„Cu ajutorul celor de la Inspectoratul General de Aviatie al M.A.I. s-au putut transporta într-un timp foarte scurt, cordul către Institutul de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare şi Transplant Tg. Mureş şi ficatul către Institutul Clinic Fundeni astfel prin intervenţiile de transplant au fost salvaţi 2 pacienţi aflaţi în stare critică. Rinichii au fost transplantaţi altor 2 pacienţi la ICUTR Cluj”, a precizat Agenţia Naţională de Transplant.

Weekendul acesta, 5 familii din țară au acceptat donarea de organe și țesuturi, dând o nouă șansă la viață la 20 de persoane. Multe alte persoane vor avea o viață mai bună prin transplant de cornee și țesuturi osteotendinoase.

Foto: Arhivă

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

FAN Courier Bistrița angajează operator recepție și curieri. NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

FAN Courier Bistrița angajează operator recepție și curieri! Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutor de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud,  ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Alege Piese de origine Mercedes-Benz – Garanția performanței și siguranței!

Când vine vorba de performanța autovehiculului tău și siguranța celor dragi, nu e loc de compromisuri. La MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița, Centru de Service Autorizat Mercedes-Benz, ai acces rapid și sigur la piese de origine Mercedes-Benz, create special pentru a răspunde celor mai înalte standarde de calitate.

Restaurantul Arena by Casa EMA angajează bucătar, STEWO Năsăud caută asistent manager și inginer calitate

Restaurant Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutr de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud, unde este nevoie de magazioner, inginer Calitate și asistent manager. Se fac angajări și la ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos: