17.3 C
Bistrița
sâmbătă, iunie 27, 2026

Bijuteria medievală lăsată de sași la Tărpiu poate fi vizitată! Ghid este chiar preotul din localitate

Nu puține sunt locurile din Transilvania unde comunitățile ortodoxe au preluat și salvat bisericile săsești. Este și cazul localității Tărpiu, unde biserica medievală a fost restaurată și poate fi vizitată. Ghid este chiar preotul ortodox din localitate.

O bijuterie ce merită vizitată! În asta s-a transformat biserica medievală din localitatea Tărpiu, situată la doi pași de Bistrița.

„Biseriva medievală din Tărpiu, inițial romano-catolică, apoi evanghelică, în prezent ortodoxă, una dintre cele mai frumoase biserici medievale din județ. Starea ei actuală este excepțională și poate fi vizitată. Părintele ortodox este un ghid informat și cald”, notează cei de la asociația Petrus Italus Trust, care se îngrijește de patrimoniul din județ.

Sașii au construit biserica din Tărpiu spre sfârșitul secolului al XIII-lea și primele decenii ale secolului al XVI-lea. Lăcașul de cult a căpătat forma actuală în Evul Mediu, când biserica a fost transformată în fortăreață, prin întărirea zidului interior și adăugarea unui turn.

După exodul sașilor, biserica a fost cumpărată de comunitatea ordodoxă și modificată în interior conform cerințelor cultului ortodox:

„Parohia ortodoxă din Tărpiu este chiar un model de gestionare responsabilă și încărcată de respect a moștenirii arhitectonice săsești”, mai spun cei de la Petrus Italus Trust.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Ziua Porților Deschise BYD la Materom Automotive Bistrița: 3 zile de oferte speciale, test drive-uri și premii

În perioada 25–27 iunie, Materom Automotive BYD Bistrița organizează Ziua Porților Deschise, un eveniment dedicat tuturor celor care își doresc să descopere gama BYD și să afle mai multe despre viitorul mobilității electrice și hibride.

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Aquabis, Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:

Cină în lanul de lavandă, cu produse locale, la Festivalul Biolavanda

În primul weekend din iulie, câmpurile mov de la Delureni își deschid din nou porțile pentru...