18.6 C
Bistrița
marți, aprilie 29, 2025

Roland Jazz Festival, în 27 și 28 iulie, în parcul stațiunii din Sângeorz-Băi: Invitați speciali din Jamaica, Austria, Germania și Slovacia

Roland Jazz Festival revine pentru cea de-a 12-a ediție, în parcul stațiunii Sângeorz-Băi. Se anunță două zile de muzică live de înaltă calitate, într-o atmosferă eclectică și dansantă!  Intrarea este gratuită pentru toți iubitorii de jazz, blues, reggae, ska și multe altele.

Roland Jazz Festival – un festival mic, intim și fain, care îmbină dragostea pentru jazz cu cea pentru Sângeorz-Băi – se întâmplă din nou, în 27 și 28 iulie.

Festivalul a fost fondat de Roland Székely, din dorința de a aduce muzica bună într-un cadru de poveste.

De-a lungul anilor, Roland Jazz Festival a devenit un punct de reper în peisajul cultural al României, aducând pe scenă artiști de renume, din Ungaria, România, Regatul Unit, Statele Unite, Ucraina, Austria, Serbia, Siria, Turcia, Grecia.

Festivalul a contribuit la promovarea muzicii free jazz în rândul publicului larg din Bistrița-Năsăud și nu numai.

Printre momentele de neuitat se numără spectacolele excepționale ale unor artiști precum Rodion GA, Gabriel Zucker, Luiza Zan, Gentry Sultan, MaraCaue Project, iarba Fiarelor, Paul Taylor și mulți alții.

În acest an, lineup-ul festivalului include:

  • Stranger Cole (Jamaica) – Legendă a muzicii reggae și ska
  • SteadyTones (Germania) – Trupă de ska și reggae cu un sunet autentic
  • Bongoloids (Austria/Germania) – O combinație satiricã de ritmuri
  • Elias Huemer Trio (Austria/Siria) – Sunete fine de jazz și rock, cu influențe world
  • Simona & Voland (Slovacia/România) – Fuziune emotivã de muzică și dans contemporan
  • Reverend Stomp (Austria) – Energie pură prin blues și rock
  • DJ Balneoclimax (România) – Ritmuri vibrante din cămara cu discuri

Pentru mai multe informații despre Roland Jazz Festival, vizitați:

Ediția din acest an este realizată cu sprijinul Primăriei Sângeorz-Băi, Centrului Cultural „Iustin Sohorca”, Asociației Puntea. Parteneri în proiect: Hotel Hebe, Farmaciile Ellyfarm, Liquor Store și Supermarket Punct.

Foto @ Arhivă / Roland Jazz Festival 2023

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

ROMBAT Bistrița caută operatori producție: Avantaje și beneficii într-un loc de muncă stabil

Compania Rombat din Bistrița te așteaptă în echipa sa! ROMBAT caută Operatori Producție dornici să facă parte dintr-o companie cu tradiție și performanță în domeniul producției de baterii auto.

FAN Courier Bistrița angajează operator recepție și curieri. NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

FAN Courier Bistrița angajează operator recepție și curieri! Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutor de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud,  ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Alege Piese de origine Mercedes-Benz – Garanția performanței și siguranței!

Când vine vorba de performanța autovehiculului tău și siguranța celor dragi, nu e loc de compromisuri. La MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița, Centru de Service Autorizat Mercedes-Benz, ai acces rapid și sigur la piese de origine Mercedes-Benz, create special pentru a răspunde celor mai înalte standarde de calitate.