15.3 C
Bistrița
marți, iunie 10, 2025

În noiembrie ajunge la spitalul din Bistrița robotul Da Vinci. Gabriel Lazany: „Vom fi primul spital public din România cu chirurgie robotică”

Managerul Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița, Gabriel Lazany a precizat la Bistrițeanul Live că în luna noiembrie va ajunge la Bistrița un robot chirurgical de ultimă generație. Spitalul Clinic Județean de Urgență va fi astfel primul spital public din România cu chirurgie robotică.

Luna viitoare este programată livrarea robotului chirurgical Da Vinci, pentru chirurgie minim invazivă, la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița. Vestea a fost dată de managerul Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița, Gabriel Lazany, la Bistrițeanul Live.

„Vom fi primul spital public din România care va avea chirurgie robotică. Acum există doar în marile centre private. Niciun spital public nu are robot chirurgical”, a precizat Gabriel Lazany, la Bistrițeanul Live.

Solicitarea pentru robotul Da Vinci a fost făcută de doctorul urolog Răzvan Couți. Un astfel de robot costă câteva milioane de euro, iar investiția este finanțată prin Ministerul Sănătății.

Luna trecută, președintele Consiliului Județean Radu Moldovan a precizat că instituția pe care o conduce va completa sumele decontate de Casa de Asigurări de Sănătate pentru toți cei care vor beneficia de operații cu robotul Da Vinci, la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița.

Emisiunea la care a fost invitat Gabriel Lazany o puteți urmări mai jos:

Foto: Intuitive Surgical 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...