6.7 C
Bistrița
miercuri, martie 18, 2026

Terasele din inima Bistriței, de pe Pietonalul Liviu Rebreanu vor putea funcționa și iarna!

Primarul Gabriel Lazany a anunțat, la ultima conferință de presă, că terasele de pe Pietonalul Liviu Rebreanu vor putea funcționa și iarna. Mai mult, vrea să modifice proiectul care prevede desființarea lor și înlocuirea cu un aliniament de copaci și un râu.

Terasele din inima Bistriței vor putea fi găsite și iarna, a declarat primarul Gabriel Lazany, la ultima conferință de presă. În aceste condiții, vor și aduși și mai mulți bani la bugetul local, întrucât proprietarii de localuri plătesc o chirie pentru ocuparea domeniului public.

„În cadrul acestui proiect se propune desființarea teraselor din zona pietonală, plantarea de copaci pe o parte și pe cealaltă parte un pârâu , care va simboliza vechiul pârâu al morii. Cred că un astfel de proiect, și am ajuns la o concluzie comună cu cei din HoReCa, nu este ceea ce trebuie pentru orașul nostru, pentru că Pietonalul este sufletul unui oraș, pe care terasele trebuie să fie prezente, motiv pentru care partea aceasta din proiect va fi schimbată. Acum suntem la studiu de fezabilitate, va fi schimbat în proiectul tehnic”, a mai spus edilul.

Primarul Gabriel Lazany a mai precizat că potrivit hotărârii de Consiliu Local existente, terasele pot funcționa doar din luna aprilie și până în octombrie.

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Campanie electorala: merge un politician in campanie electorala in Oltenia si incepe cu promisiunile: va facem scoala noua, asfaltam ulitele, va facem un pod nou
    dar – zice un batran – domnule dar noi nu avem garla,
    la care politicianu zice – nicio problema va facem si garla.
    Asa promite si Lazany nu avem apa in centru dar ne face o garla.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

În premieră în Bistrița-Năsăud, ROMBAT și Tabook lansează un proiect dedicat încurajării lecturii în rândul tinerilor

Tabook, o platformă dedicată promovării lecturii și dezvoltării educaționale, a lansat ieri la Bistrița, EduReads+. Este vorba de un proiect inovator în Bistrița-Năsăud, realizat cu sprijinul companiei ROMBAT. Inițiativa coordonată de scriitorul Dan Coman își propune să readucă lectura în centrul intereselor tinerilor, prin activități creative, interactive și adaptate generației actuale.

GB Instaplan angajează instalatori și electricieni: NOI locuri de muncă, la Clinica Sanovil, BistriVET, Crama Jelna

NOI locuri de muncă, sunt disponibile la GB Instaplan, care angajează instalatori și electricieni. Clinica Sanovil caută economist, jurist, psiholog și asistent medical generalist. Oferta completă, mai jos:  

Bunătățile Păstrăvăriei RIN, caricaturi, Zuper Coffe și Ansamblul Doruri Reghinene – vă așteaptă cu oferte la Târgul de Nunți ”Magia Nunților” din weekend

Târgul de Nunți ”Magia Nunților”, ediția de primăvară, vă așteaptă în acest weekend la Restaurant Giulia....