19.2 C
Bistrița
vineri, septembrie 12, 2025

Bistrițenii, așteptați la cina comunitară, în 28 decembrie, în inima Bistriței! Care este conceptul:

În 28 decembrie, bistrițenii sunt așteptați pe Pietonalul Liviu Rebreanu să servească masa! Nu o vor face la un restaurant din centrul istoric, ci la o masă lungă, care așteaptă să fie umplută, cu bunătăți, prieteni dragi, familii și povești depănate în inima Bistriței.

Pentru prima dată, în data de 28 decembrie, la Bistrița va fi organizată o cină comunitară. Ideea îi aparține chiar primarului municipiului Bistrița, Gabriel Lazany, care anunța încă din campania electorală că-și dorește să organizeze așa ceva și în municipiu, conceptul fiind deja pus în practică în județul vecin, Cluj, de mai mulți ani.

Evenimentul începe la ora 17:00 și sunt așteptați toți bistrițenii care vor să ia masa alături de prieteni sau familie în inima orașului. Mesele vor fi puse la dispoziție de municipalitate, fiind aranjat un șir lung de mese cu scaune, de-a lungul Pietonalului Liviu Rebreanu.

Mesele pot fi rezervate, la numărul de telefon: 0728237215. De asemenea, vor putea fi găsite mese „la liber” care vor putea fi folosite pe perioada evenimentului. Cei care nu mai prind o masă, pot să vină cu ea de acasă și să continue șirul de mese pus la dispoziție de municipalitate.

Cei care vor să ia parte la această cină imensă pot să aducă de acasă orice doresc, bucate, deserturi sau diverse băuturi și pot aranja masa cum doresc. Pot invita să ia masa alături de ei pe cine doresc, chiar și pe trecători.

De la eveniment nu va lipsi primarul Gabriel Lazany, dar nici alte oficialități sau chiar firme.

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

MATEROM AUTOMOTIVE TE PREMIAZĂ!

Caravana Škoda 2025 vine cu premii spectaculoase! Două zile de test drive-uri cu cele mai îndrăgite modele Škoda, noutăți din lumea auto și o TOMBOLĂ cu premii WOW îi așteaptă pe bistrițeni la Caravana Škoda 2025.

Iubești fructele de mare?! Musai să ajungi la ALMARS, restaurantul unde gătește chef Ștefan Șimon – bucătar școlit în restaurante cu stele Michelin

Fostul Restaurant Lacto-Vegetarian de pe strada C.R. Vivu din Bistrița, un loc care și-a câștigat reputația...

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos: