22.3 C
Bistrița
luni, iunie 9, 2025

Primăria Bistrița ia în calcul extinderea adăpostului pentru câini fără stăpân

Municipalitatea ia în calcul extinderea adăpostului public pentru câini fără stăpân, anul acesta. Numărul de locuri de cazare pentru animale ar urma să fie dublat, a spus primarul Gabriel Lazany.

În ciuda faptului că Bistrița are un adăpost public pentru câini fără stăpân, aceștia continuă să fie prezenți pe străzile din municipiu, de multe ori în grupuri. Primarul Gabriel Lazany a precizat la Bistrițeanul Live că ia în calcul pentru anul acesta extinderea adăpostului public.

„Am fost cu directorul de la DIS la adăpostul de câini și chiar am luat în considerare și în calcul pentru anul acesta extinderea adăpostului și dublarea numărului de locuri de cazare pentru animale”, a precizat edilul.

Adăpostul public de la Bistrița este administrat, de câțiva ani, de o fundație, care trimite multe patrupede pentru adopție în afara țării, în special în Germania. Deși mulți câini sunt adoptați, adăpostul este mai mereu neîncăpător.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

  1. Foarte bine, felicitări, sa aibe săraci spatii de mișcare, sunt suflete nevinovate și din cauza unor nemernici fără suflet ajung în strada.
    De verificat prin personalul de responsabilitate cum sunt îngrijiți, am auzit ca aceste biete animale sunt traficate pt beneficiul unora, ca nu au hrana, iarna îngheață de frig.
    Doamne ajuta și felicitări ca v-ați gândit și la acest lucru.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...