La Susenii Bârgăului se construiește un bloc social, cu 16 apartamente, destinat familiilor sau persoanelor încadrate în categorii vulnerabile. Investiția se ridică la peste 8 milioane de lei, iar lucrările sunt în plină desfășurare.
„Lucrările sunt în plină desfășurare la obiectivul de investiții „Locuințe sociale în comuna Prundu Bârgăului, județul Bistrița-Năsăud!” – explică primarul Doru Crișan.
Blocul social, care va fi ridicat de constructorul AMICII Building, la Susenii Bârgăului, va avea 16 apartamente, structurate pe patru nivele, destinate familiilor sau persoanelor încadrate în categorii vulnerabile.
Construcția este prevăzută cu locuri de parcare, o anexă care să deservească centrala pentru producerea agentului termic, dar și un spațiu de joacă pentru copii.
Lucrările sunt finanțate de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, cu cofinanțare de la bugetul local, valoarea totală a investiției fiind de 8.000.100,68 lei.