35.7 C
Bistrița
miercuri, august 5, 2026

FOTO/VIDEO: Sute de bistrițeni, la grătare, mici și un inedit cros colorat, de 1 Mai, în pădurea Schullerwald

Sute de bistrițeni au împânzit pădurea parc Schullerwald astăzi, pentru a celebra Ziua Internațională a Muncii într-un mod tradițional, dar și inedit.

Încă de la primele ore ale dimineții, mirosul îmbietor al grătarelor încinse și al clasicilor mici a plutit în aer, semn că bistrițenii au pus stăpânire pe zonele de picnic din parc.

Pădurea parc Schullerwald a fost și gazda evenimentului organizat de Primăria Bistrița, care a adus împreună momente artistice diverse și competiții sportive antrenante.

Unul dintre punctele de atracție ale primei părți a zilei a fost crosul colorat, la care au luat parte zeci de bistrițeni, de toate vârstele.

Fiecare participant a primit un tricou alb, pe care l-a purtat în timp ce parcurgea traseul prin pădure, la pas sau în alergare. Apogeul crosului a fost atins la linia de finish, unde toți participanții au primit plicuri cu pudră colorată, pe care au aruncat-o simultan în aer, creând o explozie de culoare.

Distracția nu se oprește aici, după-amiaza fiind dedicată iubitorilor de rock.

Trei trupe locale – Sadetica, Riveria și Chera Venal – vor urca pe scenă.

Festivitățile dedicate Zilei Muncii și Zilei Tineretului continuă și mâine, mutându-se în centrul orașului, pe Pietonalul Liviu Rebreanu. Momentul culminant al zilei de mâine va fi concertul mult așteptat al artistului Puya.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Supercom angajează șoferi profesioniști: NOI locuri de muncă la Clinica Sanovil, Crama Jelna, Kreativ Metal

SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști, iar la Clinica Sanovil este nevoie de asistent medical generalist și infirmieră. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Hotel Metropolis, Amicii Building, Eurocompozite și compania INST NISTOR. Oferta completă, mai jos:  

Bistrița Inspiră 2026: Antreprenori pentru viitor – Șapte speakeri, o singură scenă și idei care pot schimba perspective

Bistrița Inpiră 2026 - Șapte speakeri de succes din mediul antreprenorial și de business din România vor urca pe aceeași scenă - în 23 august de la ora 17.00 - pentru a împărtăși experiențe, perspective și povești din parcursurile lor profesionale. Evenimentul își propune să creeze un dialog autentic despre felul în care ideile pot fi transformate în acțiuni concrete.

Hotel Metropolis și Clinica Sanovil recrutează personal: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Hotel Metropolis unde se recrutează personal pentru redeschiderea din toamnă. Kreativ Metal & Colours caută un lăcătuș mecanic / confecționer serios, punctual și atent la detalii. SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști. Oferta completă, mai jos: