20.2 C
Bistrița
joi, iulie 2, 2026

O casă de vacanță din Șanț s-a făcut scrum azi-noapte! În zonă ar acționa un „piroman” responsabil de mai multe incendii

Noaptea trecută, o casă de vacanță din Șanț s-a făcut scrum, după ce a fost cuprinsă de un incendiu. Au intervenit pompierii voluntari ai SVSU Șanț, care, din păcate n-au mai putut salva nimic din imobilul situat la marginea comunei. Potrivit ISU Bistrița, focul ar fi fost provocat intenționat. În zonă ar acționa un „piroman”, care ar fi responsabil de mai multe incendii.

Incendiul care a cuprins casa de vacanță a fost anunțat târziu, imobilul situat la marginea comunei. Au intervenit voluntarii de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Șanț, care nu au mai putut salva nimic, imobilul arzând în totalitate.

O comisie a ISU Bistrița-Năsăud s-a deplasat la Șanț și a stabilit ca și cauză probabilă provocarea intenționată a incendiului.

„Referitor la incendiul care a afectat un imobil cu o suprafață de aproximativ 60-70 mp din localitatea Șanț, precizăm că pompierii militari nu au fost solicitați să intervină, evenimentul fiind gestionat operativ la nivel local de către Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență (SVSU) Șanț.

Comanda unității a dispus deplasarea la fața locului a unei comisii de specialitate pentru stabilirea cauzei probabile de incendiu. În urma cercetărilor efectuate, au fost eliminate ipotezele privind un posibil scurtcircuit (imobilul nu era racordat la rețeaua de energie electrică) și utilizarea unor mijloace de încălzire.

Pe baza elementelor analizate, cauza probabilă a incendiului a fost stabilită ca fiind folosirea intenționată a unei surse de aprindere pentru a genera incendiul. Cazul a fost înaintat instituțiilor abilitate pentru continuarea cercetărilor”, a declarat pentru Bistrițeanul.ro, Marius Rus, purtătorul de cuvânt al ISU Bistrița-Năsăud.

Poliția a început o anchetă și în acest caz:

Pompierii au sesizat Inspectoratul de Poliție Județean, care a început o anchetă: „La data de 17 mai a.c., polițiștii din cadrul Poliției orașului Sângeorz-Băi au fost sesizați cu privire la un incendiu la un imobil din localitatea Șanț. Din fericire, în urma evenimentului nu au rezultat răniri de persoane.  Polițiștii din cadrul Poliției orașului Sângeorz-Băi continuă cercetările pentru a stabili cauza și împrejurările exacte în care a avut loc evenimentul”, a declarat pentru Bistrițeanul.ro, Paul Rodilă, purtătorul de cuvânt al IPJ Bistrița-Năsăud.

Potrivit primarului comunei Șanț, Marian Forogău, casa respectivă nu este locuită, fiind de vacanță. Acesta nu este primul incendiu provocat intenționat înregistrat anul acesta.

3 alte incendii sunt în cercetarea IPJ. Toate casele sunt în Șanț, situate destul de aproape una de alta. Mai mult, proprietarii a două dintre case sunt rude. Polițiștii n-au reușit să îl identifice pe autor. Una dintre proprietare este o bătrânică văduvă de 80 de ani.

Foto: mesager24.ro.

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Abonament Piscină & SPA – 349 lei | Oferta verii la Casa EMA

La Casa EMA credem că relaxarea nu este un răsfăț. Este o investiție în starea noastră de bine. De aceea, până în 1 septembrie, lansăm campania „70 de zile pentru tine”, prin care vrem să încurajăm cât mai mulți oameni să își facă timp pentru mișcare, relaxare și sănătate.

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență, Aquabis caută instalatori pentru Bistrița și Beclean

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență și ajutor bucătar, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:  

Ziua Porților Deschise BYD la Materom Automotive Bistrița: 3 zile de oferte speciale, test drive-uri și premii

În perioada 25–27 iunie, Materom Automotive BYD Bistrița organizează Ziua Porților Deschise, un eveniment dedicat tuturor celor care își doresc să descopere gama BYD și să afle mai multe despre viitorul mobilității electrice și hibride.