10.7 C
Bistrița
duminică, noiembrie 2, 2025

FOTO/VIDEO: Unelte preistorice, folosite în exploatarea sării cu 1600 de ani înainte de Hristos, expuse la Băile Figa

Troace, jgheaburi, cepuri, baroase, topoare-ciocan sau o scară de lemn alături de alte unelte și instalații – unele dintre ele folosite acum 1600 de ani înainte de Hristos – au fost expuse azi în Centrul Legacy (Băile Figa). Spectaculoasa expoziție a fost prezentată de dr. Valeriu Kavruk, directorul Muzeului Carpaților Răsăriteni și responsabilul ştiinţific al şantierului arheologic de la Băile Figa și de dr. Radu Zăgreanu, arheolog al Complexului Muzeal Bistrița-Năsăud.

Între exponatele care pot fi admirate la Centrul Legacy se află și câteva troace de lemn și jgheaburi cioplite în lemn de stejar sau soc.

Impresionante sunt și baroasele, lopețile, împletiturile și topoarele-ciocan. Toate au fost descoperite în cadrul unor amenajări complexe și conturează existența unei intense activități de extracție a sării. Oamenii de demult foloseau tehnologii ingenioase și urmăreau obținerea unei producții care depășea cu mult nevoile locale.

Din perioada dacilor timpurii, a fost expus un obiect unic la nivel național. Este vorba despre o scară de lemn lungă de peste cinci metri. A fost utilizată pentru exploatarea sării prin minerit la adâncime.

Scara a fost descoperită în 2011, împreună cu fragmente de vase ceramice dacice, la gura unei mine de formă rectangulară. După datarea cu carbon, specialiștii au descoperit că are o vechime de 3600 de ani. 

FOTO: Ies la lumină descoperirile de excepție ale șantierului arheologic de la Figa. Cea mai mare provocare, pentru comunitatea din Beclean

Expoziția Milenii de exploatare a sării la Băile Figa își propune să ilustreze o activitate esențială pentru istoria umanității.

Este o lume fascinantă, dar prea puțin cunoscută, a tehnologiilor și uneltelor de extracție a sării. Acestea au fost scoase la lumină în ultimii ani grație eforturilor specialiștilor de la Muzeul Național al Carpaților Răsăriteni și al celor de la Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud.

Situl de la Băile Figa oferă date deosebit de importante pentru reconstituirea tehnicilor de exploatare a sării din mileniul IV î. Hr., până în zilele noastre, în mod neîntrerupt.

Totodată, datorită bogăției în lemn preistoric al acestui sit, se deschid perspective nebănuite pentru reconstituirea mediului din trecut. Se poate elabora inclusiv schema dendrocronologice specifică Transilvaniei, a precizat dr. Valeriu Kavruk. 

Situl arheologicde la Băile Figa este singurul de acest gen cercetat sistematic în Bazinul Carpatic și unul dintre cele mai importante din Europa.

Expoziția își propune să ilustreze o activitate esențială pentru istoria umanității prin intermediul instalațiilor și uneltelor inedite. În expoziție au fost pregătite inclusiv filme documentare, fotografii din timpul descoperirilor arheologice și texte explicative.

Impresionantele unelte pot fi vizitate până în 29 decembrie 2025, de marți până duminică, între orele 10.00-18.00, cu programare la numărul de telefon 0747.29.96.53.

Nu ratați mâine, 14 iunie – Ziua Porţilor Deschise la Situl arheologic Beclean – Băile Figa – în intervalul 10.00 – 18.00.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Nou RMN ultraperformant cu inteligență artificială, la Sanovil

Policlinica Nouă Sanovil face un pas important în modernizarea serviciilor medicale din județ. Aici a fost achiziționat un aparat RMN de ultimă generație – General Electric SIGNA Victor 1.5 Tesla. Este un echipament de top care oferă imagini extrem de clare, investigații mai rapide și confort sporit pentru pacient.

AMICII BUILDING angajează asistent șef șantier și inginer instalații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building - compania care caută un asistent șef șantier și un inginer instașații - execuție. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile iar la IPROEB se fac angajări pentru posturile de confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate. 

Ești pentru prima dată în Service MATEROM AUTOMOTIVE? Primești un voucher cu -10% Reducere!

Dacă nu ai mai apelat niciodată la Service-ul MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița, sau revii după mai bine de doi ani, ai acum ocazia perfectă să redescoperi o experiență de service Premium – cu un Cadou Special: un Voucher cu -10% Reducere la prima și a doua vizită în Service...