16.6 C
Bistrița
vineri, septembrie 12, 2025

GRAV accident la Bistrița-Bârgăului: un ATV a fost lovit de tren! Un bărbat a murit

În urmă cu puțin timp a avut loc un grav accident în Bistrița-Bârgăului. Din primele informații, un tren a lovit un ATV, iar o persoană a rămas blocată sub tren. Aceasta este inconștientă.

Victima este un bărbat, care a rămas prins sub șinele trenului. Acesta este inconștient. A fost extras de către pompierii militari ajunși la fața locului.

Echipajul medical ajuns la fața locului a început manevrele de resuscitare, bărbatul fiind în stop cardio-respirator.

Victima a fost prinsă sub tren, pompierii au asigurat accesul către aceasta și au extras-o rapid. S-a început aplicarea protocolului de resuscitare. În sprijin se deplasează de urgență echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD”, informează ISU Bistrița.

UPDATE:

„Din păcate, în ciuda eforturilor susținute ale echipajelor medicale, bărbatul în vârstă de aproximativ 56 de ani nu a răspuns manevrelor de resuscitare. Medicul prezent la fața locului a fost nevoit să declare decesul”, spun reprezentanții ISU Bistrița.

„În această seară, polițiștii Serviciului Rutier au fost sesizați despre producerea unui accident la o trece la nivel cu cale ferată, pe un drum comunal din Bistrița Bârgăului.

La locul evenimentului, polițiștii au stabilit faptul ca un ATV condus de un bărbat de 55 de ani din localitate a fost accidentat de un tren de călători. În urma impactului, din nefericire a rezultat decesul bărbatului. Testarea cu aparatul etilotest a mecanicului de locomotivă a indicat un rezultat negativ. Cercetările sunt continuate de către polițiștii Serviciului Rutier în cadrul unui dosar penal, urmând să fie stabilite cauzele și împrejurările producerii evenimentului rutier”, potrivit reprezentanților Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

MATEROM AUTOMOTIVE TE PREMIAZĂ!

Caravana Škoda 2025 vine cu premii spectaculoase! Două zile de test drive-uri cu cele mai îndrăgite modele Škoda, noutăți din lumea auto și o TOMBOLĂ cu premii WOW îi așteaptă pe bistrițeni la Caravana Škoda 2025.

Iubești fructele de mare?! Musai să ajungi la ALMARS, restaurantul unde gătește chef Ștefan Șimon – bucătar școlit în restaurante cu stele Michelin

Fostul Restaurant Lacto-Vegetarian de pe strada C.R. Vivu din Bistrița, un loc care și-a câștigat reputația...

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos: