2.8 C
Bistrița
duminică, decembrie 14, 2025

AQUABIS: Se sistează apa în mai multe localități

În vederea  remedierii  unei avarii identificate  pe rețeaua de distribuție a apei, Aquabis este nevoită să sisteze furnizarea  apei potabile, astăzi 28 Iulie 2025, în intervalul orar 10:00 – 13:00 ( estimativ ) în localitatea Bistrița Bârgăului pe strada Tătarca.

UPDATE 19.12 

În contextul proiectelor de investiții desfășurate la ora actuală în municipiul
Bistrița și a lucrărilor aferente contractului CL 2, Extindere și reabilitare rețele de
alimentare cu apă și canalizare în UAT Bistrița”, pentru mâine, 29 iulie 2025, este programată executarea fazei de cuplare a conductei reabilitate la rezervorul existent.

Anunțăm abonații cu locații de consum localizate în punctele mai înalte din cartier
Viișoara, cei de pe străzile Valea Căstăilor, Drumul Cetății, Calea Clujului și Calea Dejului că în intervalul orar 09.00 – 13.00 (estimativ) furnizarea apei se va realiza cu presiune redusă.

UPDATE 16.52

Între localitatea Chiraleș și intrarea în localitatea Lechința lucrările continuă și la această oră.

Situația identificată în teren după decopertarea zonei în care a fost localizată avaria impune prelungirea intervalului de sistare a furnizării apei până la ora 20.00 (estimativ).

UPDATE 2:

Anunțăm abonații care dețin locații de consum pe traseul dintre localitatea Chiraleș până la intrarea în localitatea Lechința că în urmă cu puțin timp a fost identificată o avarie majoră pe conducta magistrală DN400 mm, pentru remedierea acesteia fiind nevoiți să întrerupem furnizarea apei astăzi, 28 iulie 2025, în intervalul orar 12.00 – 17.00 (estimativ).

UPDATE:

Se sistează apa astăzi, în intervalul orar 10:30 – 16:00 ( estimativ ) în localitățile Galații Bistriței, Dipșa, Tonciu și Albești- total.

*********

Vă asigurăm că o echipă de intervenție se află la fața locului și ia toate măsurile necesare astfel încât reluarea furnizării apei să aibă loc în cel mai scurt timp posibil.

Menționăm faptul că apariția avariilor pe rețeaua publică de alimentare cu apă nu poate fi anticipată și este, de cele mai multe ori, însoțită de întreruperea imediată a furnizării apei în zonele implicate. Din acest motiv, în unele situații anunțarea întreruperii furnizării apei poate avea loc după sistarea efectivă a alimentării cu apă.

În urma manevrelor executate pe rețeaua de distribuție a apei potabile, există posibilitatea deprecierii parametrilor calitativi ai apei (creșterea turbidității), fapt pentru care înainte de consum, vă rugăm să lăsați apa să curgă câteva minute pentru limpezire.

Vă mulțumim pentru înțelegere și ne cerem scuze față de consumatori pentru disconfortul creat în acest interval”, precizează Aquabis.

Sprijin și informații suplimentare – la numerele de telefon 0263.213.117 și 0372.74.24.78.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noul Kodiaq Sportline 4×4, SUV-ul Škoda pregătit pentru drumurile din județ, disponibil acum la MATEROM AUTOMOTIVE cu Clever Bonus

Noul Kodiaq Sportline 4x4, SUV-ul Škoda pregătit pentru drumurile din județ, este disponibil acum la MATEROM AUTOMOTIVE cu Clever Bonus de 3.000 €* și Garanție extinsă 4 ani.

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.

Se fac angajări la AQUABIS: Posturi disponibile în Bistrița, Beclean, Năsăud și Bârgău

Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la IPROEB, ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. Lista completă, mai jos: