15.8 C
Bistrița
joi, iulie 23, 2026

VIDEO: Seară italiană, sâmbătă, în centrul Bistriței, dar și o capodoperă spumoasă cu Sophia Loren

Laura Napolitano, directoarea Institutului Italian de Cultură din Bucureşti, se află în aceste zile la Bistrița. S-a declarat cucerită de Bistrița și foarte încântată de implicarea în PASAJE Film Festival.

Este prima oară când vin la Bistrița, am apucat să vizitez puțin orașul și mi-a plăcut foarte mult. Sunt foarte fericită să colaborăm cu Pasaje International Film Festival. Am povestit despre această colaborare de trei ani. Iar acum se întâmplă în sfârșit. Sâmbătă vom organiza o Serată Italiană în centrul orașului Bistrița.

Se vor proiecta și două filme – o capodoperă clasică, cu Sophia Loren și Marcello Mastroianni, regizată de Vittorio De Sica. Un alt film de mare succes în cinematografele italiene este pelicula Eu, tu și cei din mintea noastră // Follemente regizată de Paolo Genoves”, a precizat Laura Napolitano, directoarea Institutului Italian de Cultură din Bucureşti.

Filmul Ieri, azi, mâine (1963) va fi difuzat în cadrul PIFF Vintage, sâmbătă, la Palatul Culturii, de la ora 17:00. Este un film antologic de comedie din 1963, regizat de Vittorio De Sica alcătuit din trei scurtmetraje despre cupluri din diferite zone ale Italiei.

Pelicula a câștigat Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin la cea de-a 37-a ediție a Premiilor Oscar. Bilete se pot cumpăra de AICI.

În parcarea de pe strada Lupeni, tot sâmbătă, de la ora 21.30 va fi proietat filmul Eu, tu și cei din mintea noastră

Intrarea este liberă.

E vorba despre o comedie romantică ce nu se mulţumeşte să rămână la suprafaţa aparenţelor, ci intră și în cele mai ascunse gânduri ale eroilor, Piero şi Lara, dând glas șovăielilor și temerilor acestora. Un lucru e clar: o dată ce s-au întâlnit, cei doi nu vor mai fi niciodată la fel.

Sâmbătă seara, bistrițenii vor avea ocazia să guste vin şi mâncare italiană în Parcul cu Castani de lângă Biserica Evanghelică.

Programul complet al festivalului de film PASAJE – mai jos: 

PASAJE Film Festival_Program 2025

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: