4.5 C
Bistrița
joi, februarie 26, 2026

ULTIMA ORĂ: Primarul comunei Livezile – Traian Simionca va fi cercetat în arest la domiciliu

Primarul Traian Simionca a scăpat de arestul preventiv, însă va fi cercetat în arest la domiciliu au stabilit magistrații de la Judecătoria Bistrița, în ceas de seară, după o ședință de judecată care s-a întins pe mai multe ore.

Primarul comunei Livezile, Traian Simionca va fi cercetat în arest la domiciliu, au stabilit magistrații Judecătoriei Bistrița în urmă cu puțin timp. Procurorii care se ocupă de caz au cerut arest la domiciliu, iar după o ședință de judecată care s-a întins pe mai multe ore, primarul a fost lăsat să meargă acasă, însă cu brățară la picior.

„Respinge ca neîntemeiată propunerea formulată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Bistriţa, de luare a măsurii preventive a arestului preventiv faţă de inculpatul S.T. În baza art. 227 alin. 2 Cod procedură penală, art. 218 Cod procedură penală şi art. 221 Cod procedură penală, dispune luarea măsurii preventive a arestului la domiciliu, prev. de art. 218 şi urm. Cod procedură penală, pe o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 25.11.2025 şi până la data de 24.12.2025, inclusiv, faţă de inculpatul S.T., cercetat pentru săvârşirea infracţiunilor de agresiune sexuală, prev. de art. 219 alin. (1) și (2) lit. (g) Cod penal, violarea vieții private, prev. de art. 226 alin. (1) Cod penal şi influenţarea declaraţiilor, prev. de art. 272 alin. 1 C.pen., toate cu aplicarea art. 38 alin. 1 C.pen”, a hotărât Judecătoria Bistrița.

Se pare că procurorii au renunțat la cea mai gravă dintre acuzații, cea de „viol”. Acesta este cercetat pentru agresiune sexuală, violarea vieții private și influențarea declarațiilor.

Pe durata arestului la domiciliul, Traian Simionca nu are voie să părăsească locuința și va purta o brățară de monitorizare la picior. Acesta nu are voie să comunice cu martorii din dosar.

Mai puteți citi pe acest subiect:

VIDEO Viceprimarul din Livezile: „Polițiștii m-au întrebat dacă angajata era îngrijorată… dacă avea semne pe față sau de agresiune”

ȘOC: Primarul din Livezile, reținut! E acuzat inclusiv de viol

Continuă audierile și astăzi în cazul primarului comunei Livezile, acuzat de viol

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Până la 16% reducere la piese esențiale pentru Škoda ta, doar la Materom Automotive

Șoferii din Bistrița care dețin un automobil Škoda mai vechi de 4 ani au, în această primăvară, un motiv în plus să treacă pragul service-ului autorizat din Cartier Viișoara. MATEROM AUTOMOTIVE lansează o ofertă limitată (valabilă până la 30 Aprilie), cu reduceri între 5% și 16%* la piese de schimb esențiale...

Șapa mecanizată semiuscată de la ARCSIM CONSTRUCT Bistrița: Secretul unei pardoseli perfect drepte și eficiente!

Sunteți în plin proces de construcție sau renovare? Atunci știți deja că baza unei case de calitate începe de la sol. Echipa ARCSIM CONSTRUCT Bistrița, cu peste 20 de ani de experiență, este cea la care puteți apela cu încredere când vine vorba despre șape mecanizate semiumede (semiuscate). Aceasta produce materialul direct pe șantier, cu pompa proprie, totul fiind realizat mecanizat, rapid și controlat.

Târgul de nunți ”Magia Nunților” te așteaptă la Giulia Bistrița! Poți câștiga rochia de mireasă mult visată sau costumul de mire dorit

Ediția de primăvară a târgului de nunți ”Magia Nunților” va avea loc la Restaurant Giulia în...