Polițiștii din cadrul Biroului Județean de Poliție Transporturi Bistrița-Năsăud, împreună cu luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul IPJ Bistrița-Năsăud, au desfășurat astăzi o acțiune cu efective mărite, în zona stațiilor și a trenurilor de călători, pentru creșterea gradului de siguranță publică.
Activitățile au avut ca scop prevenirea faptelor cu violență, combaterea furturilor din buzunare/bagaje și identificarea persoanelor urmărite, punând accent pe protejarea călătorilor.
În cadrul acțiunii, 203 persoane au fost legitimate, iar 4 minori dispăruți, aflați în urmărire, au fost depistați.
„Prezența activă a polițiștilor în trenuri și stații contribuie direct la descurajarea faptelor antisociale și la crearea unui mediu sigur pentru toți cetățenii.
Astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare”, transmite IPJ BN.














