Un accident rutier a avut loc la ieșirea din Livezile spre Valea Bârgăului. Un bunic de 80 de ani a rămas blocat între fiarele mașinii.
Un apel la 112 anunța un accident rutier produs pe DN 17, la ieșirea din Livezile spre Valea Bârgăului.
La locul solicitării au fost alocate echipajul de descarcerare, echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD și un echipaj de prim ajutor din cadrul Detașamentului de Pompieri Bistrița. Salvatorii au fost informați că o persoane a rămas blocată în autoturism.
Ajunși la locul intervenției, a fost găsit un bunic de 80 de ani, conștient.
”În urma accidentului rutier, echipajele de intervenție au asigurat măsurile specifice de prevenire și stingere a incendiilor, au balizat zona pentru siguranța traficului și au acționat pentru sablarea carosabilului. De asemenea, au fost deconectate bornele autoturismului pentru eliminarea riscului de incendiu.
Un bărbat în vârstă de aproximativ 80 de ani a fost găsit în interiorul autoturismului. Fără a fi încarcerat. Acesta a fost extras în siguranță de către pompieri, folosind accesorii specifice pentru a nu-i agrava leziunile. A fost predat echipajului de terapie intensivă mobilă.
Victima prezenta fracturi și traumatisme, iar după stabilizare a fost transportată conștientă la UPU SMURD Bistrița pentru investigații medicale suplimentare” au transmis reprezentanții ISU BN.
„Astăzi, polițiștii Serviciului Rutier au intervenit la un accident semnalat pe Drumul Național 17, în Livezile.
La locul evenimentului, polițiștii au stabilit faptul că un autoturism condus de un bărbat de 79 de ani, din Josenii Bârgăului a părăsit partea carosabilă și a intrat în coliziune cu un stâlp metalic.
În urma accidentului, bărbatul a fost rănit, necesitând acordarea de îngrijiri medicale de specialitate.
Testarea cu aparatul etilotest a indicat un rezultat negativ.
Polițiștii rutieri continuă cercetările în cadrul unui dosar penal” au transmis reprezentanții IPJ BN.













