Castelul Banffy din Răscruci – restaurat de Tomoroga Construct din Bistrița-Năsăud – se numără printre câștigătorii prestigiosului premiu Europa Nostra – la „Conservare și Reutilizare Adaptivă”, a transmis Comisia Europeană în România.
Comisia Europeană și Europa Nostra au anunțat ieri câștigătorii ediției 2026 ai Premiilor Europene pentru Patrimoniu / Premiilor Europa Nostra. Acestea sunt cofinanțate prin programul Europa Creativă al UE.
Castelul Banffy din Răscruci (comuna Bonțida) a primit Premiul Europa Nostra pentru modul în care au fost realizate lucrările de conservare. A fost apreciată, totodată, și reutilizarea adaptativă a obiectivului cultural prin reintegrarea în viața comunității.
„Restaurarea castelului a fost realizată cu un profund respect pentru istorie și autenticitate”, a transmis Comisia Europeană în România.
Premiile au fost decernate ieri, în Cipru.
Juriul a remarcat faptul că „proiectul de restaurare a Castelului Bánffy demonstrează modul în care un domeniu aristocratic neglijat poate fi reintegrat în viața comunității contemporane”. Jurații au apreciat și „abordarea sa integrală de a restaura clădirea, grădinile și peisajul ca pe un ansamblu coerent”.

Lucrările au demarat în 2021, când a fost deschis și șantierul. Contractul a fost încheiat cu Tomoroga Construct (Bistriț-Năsăud) în calitate de lider al unei asocieri de firme.
În august 2023, costul lucrărilor a crescut cu peste 15 milioane de lei față de calculele inițiale. Și asta deoarece s-au impus lucrări suplimentare.
S-au descoperit două tuneluri în subsolul castelului, iar două corpuri au necesitat consolidare. Picturile murale descoperite după eliminarea stratului de tencuială au necesitat de asemenea restaurare.
FOTO: O firmă din Bistrița-Năsăud a restaurat Castelul Banffy din Bonțida
Foto deschidere @ Consiliul Județean Cluj













