România va fi afectată în zilele următoare de un val de căldură intens, cu temperaturi deosebit de ridicate. Jumătate din țară este sub cod portocaliu de caniculă, în timp ce jumătate este sub cod roșu. Județul Bistrița-Năsăud va fi sub cod roșu de caniculă.
Întreaga țară este de astăzi sub coduri de temperaturi extreme. Astăzi, de la 10:00, jumătate din țară este sub cod galben de caniculă, în timp ce cealaltă jumătate este sub cod portocaliu. Bistrița-Năsăud este sub cod portocaliu.
Temperaturile maxime vor urca până la 34 de grade în zonele cu cod galben și până la 37 de grade în zonele cu cod portocaliu. Codurile se mențin și mâine și duminică, dar și luni.
Duminică, codul galben se transformă în portocaliu, iar cel portocaliu se transformă în cod roșu. Bistrița-Năsăud va fi sub cod roșu de caniculă începând de duminică și până luni.
Temperaturile maxime vor atinge frecvent 35-38 de grade, iar local pot urca până la 40 de grade. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar nopțile vor rămâne tropicale.













