Administrația Națională de Meteorologie a prelungit codul roșu de caniculă până miercuri. Județul Bistrița-Năsăud se află, alături de mare parte din țară, sub cod roșu de caniculă. Se așteaptă o creștere a temperaturilor de până la 41 de grade.
Avertizarea cod roșu de caniculă a fost prelungit de Administrația Națională până miercuri. Începând de astăzi, Bistrița-Năsăud, alături de mare parte din Transilvania, este sub cod roșu de caniculă. Restul țării rămâne sub avertizare cod portocaliu și galben. Și în aceste condiții, temperaturile vor ajunge până la 38 de grade Celsius.
Luni și marți, canicula va cuprinde aproape toată țara. Doar Dobrogea mai rămâne sub cod portocaliu de caniculă. Codul roșu de caniculă se prelungește până miercuri, la ora 10:00.
ISU Bistrița-Năsăud recomandă evitarea aglomerației, a efortului fizic intens și expunerea prelungită la soare. Bistrițenilor li se recomandă să poarte pălării de soare și haine lejere, de culori deschise.
De asemenea, se recomandă consumul de apă și de fructe proaspete și evitarea consumului de băuturi alcoolice.
Mai puteți citi:
Monor, Beclean, Moruț și Săsarm – cele mai „fierbinți” localități, din Bistrița-Năsăud













