4.1 C
Bistrița
duminică, martie 15, 2026

Elevii se înghesuie la școlile de prestigiu! Clădirile unui colegiu se transformă pentru a face față numărului mare de școlari

Când la nivelul județului, numărul elevilor este în scădere, la un colegiu din Bistrița, lucrurile stau exact pe dos. Conducerea școlii a cerut transformarea unor clădiri, pentru a face față numărului mare de elevi.

Pe masa consilierilor locali stă azi o cerere… parcă ruptă din altă lume. În timp ce în școlile din județ scade numărul elevilor, un colegiu din Bistrița are probleme… cu spațiul.

„Vă solicităm schimbarea destinației clădirilor (…) în spațiu de învățământ și (….) sală de sport”, solicită conducerea Colegiului Național „Andrei Mureșanu”.

Este vorba despre schimbarea Internatului, respectiv pavilion cantină, în spațiu de învățământ cu săli de clasă pentru clasele primare și gimnaziale.

Motivul este numărul mare de elevi care vor să învețe la acest Colegiu. Încă din 1994, Internatul a fost folosit ca spațiu de învățământ, dar acum are nevoie de reparații capitale. Ori pentru a se putea face reparații, trebuie recunoscut ca spațiu de învățământ.

La fel, CNAM solicită transformarea, sau mai bine zis „recunoașterea” magaziei în sală de sport. Aceasta este deja folosită de ani buni, ca loc unde elevii școlii primare și gimnaziale își desfășoară ora de Educație Fizică. Dar și aceasta are nevoie de reparații, așa că actele trebuie să fie în regulă.

Consiliul de Administrație al CNAM a aprobat această „redenumire” încă din luna august. Și Inspectoratul Școlar a dat Ok-ul. Tot ce mai rămâne e ca și consilierii să aprobe schimbarea denumirii în CF. Astfel, există șanse ca în curând, cele două imobile să intre în reabilitare.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Bunătățile Păstrăvăriei RIN, caricaturi, Zuper Coffe și Ansamblul Doruri Reghinene – vă așteaptă cu oferte la Târgul de Nunți ”Magia Nunților” din weekend

Târgul de Nunți ”Magia Nunților”, ediția de primăvară, vă așteaptă în acest weekend la Restaurant Giulia....

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud: Se caută instalatori, electricieni, asistent manager, ingineri

GB Instaplan angajează instalatori și electricieni, iar STEWO Năsăud caută facturist, asistent manager, magazioner și controlor calitate. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Crama Jelna, Clinica Sanovil, Tinu House Art și CAR Bistrita Agenția Credit Plan. Oferta completă, mai jos:  

Sprint către noua ta Škoda: MATEROM AUTOMOTIVE lansează oferta primăverii cu 18 rate CASCO gratuite și revizii incluse*!

Sprint către noua ta Škoda: MATEROM AUTOMOTIVE lansează oferta primăverii cu 18 rate CASCO gratuite și revizii incluse*! Până în 31 martie, bistrițenii pot profita de condiții de finanțare imbatabile, prin Porsche Finance Group România...