11.5 C
Bistrița
duminică, octombrie 26, 2025

HALUCINANT: Amendată că nu a plimbat câinele în spațiile special amenajate

Bistrița nu dispune de spații special amenajate pentru plimbarea animalelor de companie. Cu toate acestea, polițiștii locali amendează stăpânii că nu-și plimbă câinii… în spațiile respective.

Culmea paradoxului se întâmplă la Bistrița. Raportul Poliției Locale arată că o bistrițeancă a fost amendată pentru că nu-și plimba câinele în spațiile special amenajate.

Pentru plimbarea animalului de companie în afara spaţiilor amenajate, numitei P. C. (domiciliată în municipiul Bistriţa), i-a fost aplicată o sancţiune contravenţională cu amendă în valoare de 200 lei. Fapta a fost constatată în zona verde amenajată în faţa unui magazin de pe str. Panait Cerna. Incidentul a fost semnalat telefonic”, se arată în buletinul Poliției Locale.

Culmea, în Bistrița nu există astfel de spații.

„Știu că în alte orașe există astfel de spații special amenajate. Dar la noi, la Bistrița, nu știu să existe așa ceva. Totuși, legea Mediului interzice plimbarea animalelor de companie pe spațiile verzi sau prin parcuri”, a explicat pentru Bistrițeanul.ro, Florin Frandeș, șeful Poliției Locale Bistrița.

Stăpânii de animăluțe de companie au solicitat, de mai multe ori, amenajarea de spații speciale pentru câini și pisici, însă până acum nu s-a concretizat nimic.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Ești pentru prima dată în Service MATEROM AUTOMOTIVE? Primești un voucher cu -10% Reducere!

Dacă nu ai mai apelat niciodată la Service-ul MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița, sau revii după mai bine de doi ani, ai acum ocazia perfectă să redescoperi o experiență de service Premium – cu un Cadou Special: un Voucher cu -10% Reducere la prima și a doua vizită în Service...

Al treilea magazin Ideal Market Partner vă așteaptă pe strada Rodnei! Produse pentru casă și masă, la prețuri decente

Ideal Market Partner, magazinul cu produse pentru casă și masă,  și-a deschis un al treilea punct....

INST-Nistor angajează ingineri construcții civile, electricieni, tehnician licitații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building și INST-Nistor, unde se caută ingineri construcții civile, electricieni, tehnician licitații și instalatori. IPROEB angajează confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate. Se fac angajări și la FAN Courier, Polimed SA și Îndemânarea Construct.