10.5 C
Bistrița
joi, aprilie 2, 2026

Lucrări la calea ferată de la Beclean spre Braniștea!

Pe adresa redacției au sosit nemulțumiri privind lucrări neanunțate la trecerea la nivel cu calea ferată de la Braniștea. Administrația locală susține că au fost anunțați localnicii. Și că oricum, doar două zile se va lucra în zonă.

Astăzi, cei ce au intenționat să treacă pe la calea ferată din Braniștea au fost puși să aleagă rute ocolitoare. În zonă se execută lucrări.

„Sunt lucrări efectuate de cei de la CFR, se reabilitează carosabilul de lângă calea ferată, se schimbă traverse, șine. Oricum doar două zile durează lucrările: azi și mâine”, a declarat pentru Bistrițeanul.ro, viceprimarul comunei Braniștea, Cornel Săsărman.

Pe adresa redacției au sosit mesaje cu nemulțumiri. Oamenii susțin că nu au fost anunțați de lucrări și că deja e a doua oară în trei luni când se intervine în zonă.

Administrația locală susține contrariul, însă!

„Data trecută s-a intervenit în zonă că au fost ceva probleme. Dar și acum, ca și atunci, oamenii au fost anunțați. E cineva și la Dej și la Beclean, care le spune participanților la trafic că nu se poate trece. Tocmai de aceea, și de dimineață, în Braniștea circulau doar localnicii. Altădată, mai ales de când s-a reabilitat drumul pe aici, era plin de mașini. Deci oamenii au știut”, a explicat Săsărman.

Circulația în zonă va fi închisă astăzi până la ora 13:00 și mâine între orele 07:00 – 13:00.

FOTO- Ilustrativ

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Stewo Năsăud face angajări! Se caută asistent manager, magazioner, facturist. NOI locuri de muncă, în Bistrița

STEWO Năsăud angajează asistent manager, magazioner, facturist și controlor calitate. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Casa EMA, TRANSMIXT Bistrița, GB Instaplan, BistriVET, CAR Bistrița Credit Plan sau Tinu House Art. Oferta completă, mai jos:  

Prezentare cu degustare: Agenția de Nunți Avramii prezintă noile meniuri pentru sezonul 2026 – 2027!

Așa cum știm cu toții, o nuntă de poveste începe cu o experiență culinară de neuitat!...

MATEROM AUTOMOTIVE schimbă regulile: Test Drive Extins* de până la 48h cu modelele Škoda

Materom Automotive aduce în Bistrița un concept nou: Test Drive-ul Extins Škoda, o experiență care îți oferă suficient timp să descoperi cu adevărat mașina pe care vrei să o cumperi. Nu doar o probă. O experiență reală