24.8 C
Bistrița
sâmbătă, septembrie 13, 2025

Previziuni optimiste pentru municipiu! Orașele secundare, printre care și Bistrița, vor atrage investiții de 150 de milioane de euro

Potrivit uneia dintre cele mai importante companii de consultanță, soarele va răsări pe strada orașelor secundare, printre care și Bistrița. Previziunile arată că acestea vor atrage în următorii ani investiții în zona industrială de 150 de milioane de euro.

Compania de consultanță CBRE este optimistă în ceea ce privește orașele secundare. Potrivit acesteia, se observă un interes ridicat pentru orașele secundare, care au potențial ridicat de dezvoltare. Cine este interesat de aceste orașe? Tocmai dezvoltatorii de spații industriale.

„Am remarcat un interes ridicat pentru mai multe orașe secundare sau chiar terțiare, care au un potențial ridicat de dezvoltare: Craiova, Constanța, Târgu Mureș, Iași, Bacău și Bistrița. În următorii doi ani, ne așteptăm ca aceste orașe să atragă investiții de cel puțin 150 de milioane de euro în sectorul industrial”, a declarat Andrei Jerca, șeful serviciilor industriale pentru CBRE, citat de wall-street.ro.

Bistrița a făcut pași pentru a veni în întâmpinarea industriașilor printr-un parc industrial amenajat la doi pași de municipiu. Câțiva producători bistrițeni s-au relocat acolo, iar alții au ales să deschidă o primă sau secundară unitate în Parcul Industrial. Până una alta, producătorii din județul nostru se plâng de o lipsă acută de forță de muncă, lucru care va influența și decizia dezvoltatorilor de spații industriale de a se îndrepta sau nu spre Bistrița.

Foto: www.proiectarges.ro

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Ești pasionat de torturi și vrei să-ți desăvârșești tehnica? Descoperă toate secretele de la maestrul cofetar Alina Bejan, pentru Un Dulce De Zece!

Măiestria de a face torturi care să fure privirile tuturor și să-i cucerească definitiv pe cei...

MATEROM AUTOMOTIVE TE PREMIAZĂ!

Caravana Škoda 2025 vine cu premii spectaculoase! Două zile de test drive-uri cu cele mai îndrăgite modele Škoda, noutăți din lumea auto și o TOMBOLĂ cu premii WOW îi așteaptă pe bistrițeni la Caravana Škoda 2025.

Iubești fructele de mare?! Musai să ajungi la ALMARS, restaurantul unde gătește chef Ștefan Șimon – bucătar școlit în restaurante cu stele Michelin

Fostul Restaurant Lacto-Vegetarian de pe strada C.R. Vivu din Bistrița, un loc care și-a câștigat reputația...