2 C
Bistrița
vineri, mai 1, 2026

FOTO/VIDEO – Ce înseamnă 10 ani de SMURD? Peste 82.000 de solicitări și 212 persoane readuse la viață

SMURD a sărbătorit astăzi 10 ani de activitate la Bistrița. În acest deceniu de funcționare, SMURD a răspuns la nu mai puțin de 82.489 de solicitări, iar medicii și paramedicii de pe echipajele de prim ajutor sau terapie intensivă mobilă au readus practic la viață 212 persoane.

SMURD Bistrița a marcat astăzi un deceniu de existență și activitate la Bistrița. Serviciul a fost înființat în 3 decembrie 2009 și a intervenit în acest deceniu la nu mai puțin de 82.489 de solicitări.

11.841 de situații medicale de urgență au fost gestionate de echipaje de terapie intensivă mobilă cu medic și 75.276 de e echipaje de prim ajutor. 83.461 de persoane au primit ajutor la Unitatea de Primiri Urgențe SMURD Bistrița, 8.430 dintre acestea fiind copii.

Elicopterul SMURD a venit în județul nostru de 250 de ori, cele mai multe intervenții fiind în zone greu accesibile. SMURD a intervenit la 3.448 de accidente rutiere, iar medicii au avut în față 1.339 de persoane în stop cardio respirator.

Dintre acestea 212 au fost practic readuse la viață, în urma manevrelor de resuscitare.

Cât de repede ajung acum medicii și asistenții la cei care au nevoie de ajutor? Ei bine, dacă în urmă cu 10 ani timpul mediu de răspuns era în mediul rural de 38 de minute și în mediul urban de 18 minute, acum echipajele SMURD ajung în orice colț al județului în medie în 16 minute, iar în oraș în 6 minute.

La mulți ani SMURD Bistrița!

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...

Clinica ALTEO Bistrița: De la Reumatologie și Chirurgie Generală până la Cardiologie și Medicină Dentară

Cu o istorie de peste 30 de ani, Clinica ALTEO Bistrița este prima instituție medicală privată...

Gelateria ANIELA angajează Asistent servire / vânzări. NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. Patiseria SWEET  IRIS  angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar. Casa EMA caută instalator priceput. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița și Năsăud. Oferta completă, mai jos: