Consilierii locali vor vota săptămâna viitoare acordarea titlului de ”Cetățean de onoare al Bistriței”, tenismanului Adrian Crișan. Un consilier județean, un consilier local și un jurnalist au făcut această propunere. ”Adrian Crișan e un simbol al ambiției și demnității!” scrie în adresele acestora.
În ședința de consiliu local de săptămâna viitoare, consilierii din Bistrița vor ave ape masă proiectul de desemnare al unui nou ”Cetățean de Onoare al Bistriței”.
Tenismanul Adrian Crișan a fost propus de trei persoane:
- consilierul local Mathe Attila
- jurnalistul Adrian Linca
- consilierul județean dr. Marin Rus
Adrian Crișan este bistrițeanul care a făcut numele orașului nostru cunoscut la nivel mondial.
Tenismanul are un palmares impresionant:
- numărul 10 mondial în 2006
- 19 titluri de campion național de seniori
- Record de 10 titluri la simplu
- cetățean de onoare al orașului german Ochsenhausen din 2004
- cetățean de onoare al județului Bistrița – Năsăud din 2016
- Medalia ”Meritul sportivului” – clasa a II-a 2004
- Ordinul ”Meritul Sportivului” – clasa a III-a 2005
- Maestru Emerit al Sportului din 2014
- Cinci medalii de bronz la Campionatele Europene de Seniori
- Locul 5 la Jocurile Olimpice Londra 2012
- Campion al Germaniei cu TTF Liebherr Ochsenhausen
- Campion al Germaniei cu SV Werder Bremen
- Campion al Franței cu La Romagne
- Trei cupe ale Germaniei Cu TTF Liebherr Ochsenhausen
- Câștigător al Cupei ETTU cu La Romagne
- Argint în European Champions League
- Medalie de bronz la simplu masculin, pentru România, după 52 de ani
- Selecționat de 5 ori în echipa Europei
- Calificat la cinci Olimpiade:; Sydney 2000, Atena 2004, Beijing 2008, Londa 2012, Rio 2016
”Adrian Crișan e un simbol al ambiției și demnității!” – susțin cei care l-au propus.
Mai jos, motivarea celor trei bistrițenic are l-au propus ca și cetățean de onoare:
Sursă foto – Facebook













